Po navedbah WHO v 18 evropskih državah, poleg Slovenije med drugim tudi na Hrvaškem, v Franciji, Italiji, Španiji in Grčiji obstaja zmerna verjetnost širjenja virusa zika, saj bi ga lahko prenašal v teh državah prisoten tigrasti komar.
Največjo skrb predstavlja možnost, da nosečnice, ki se okužijo z ziko, rodijo otroka z mikrocefalijo. Ti otroci imajo precej manjšo glavo in možgane, kot jih imajo otroci brez bolezni.
WHO v poročilu o oceni tveganja za širjenje zike med pozno pomladjo in poletjem v Evropi poudarja, da je splošno tveganje nizko ali največ zmerno, izbruh virusa pa je bolj verjeten v državah s prisotnostjo komarjev iz rodu Aedes, med drugim tigrastih komarjev.
"Danes objavljeni novi dokazi kažejo, da obstaja tveganje širjenja virusa zike v evropski regiji in da je to tveganje različno v različnih državah," je povedala regionalna direktorica WHO za Evropo Zsuzsanna Jakab.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
"S to oceno tveganja želimo v WHO obveščati in spodbuditi k pripravam v vsaki evropski državi glede na njeno stopnjo tveganja. Še posebej države z višjim tveganjem pozivamo, naj okrepijo svoje zmogljivosti in določijo aktivnosti, ki bi preprečile večji izbruh zike," je dodala.
Ogrožene nosečnice
O virusu zika je še vedno veliko neznank. Največjo skrb predstavlja možnost, da nosečnice, ki se okužijo z ziko, rodijo otroka z mikrocefalijo. Ti otroci imajo precej manjšo glavo in možgane, kot jih imajo otroci brez bolezni.
Znanstveniki so sicer že potrdili, da okužba z virusom lahko povzroči nevarno nevrološko motnjo Guillain-Barrejev sindrom. Pri tem sindromu imunski sistem v odzivu na bakterijsko ali virusno okužbo napade dele živčnega sistema, ki nadzirajo moč mišic. Bolezen vodi v šibkost mišic rok in nog oziroma v ohromitve. Odkrili so tudi povezavo med ziko in mielitisom, ki povzroča paralizo.