Zdravje

Pri ločencih več srčnih napadov

STA/J.P.
15. 4. 2015, 14.48
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Ameriški raziskovalci so v študiji, v kateri so pri ljudeh spremljali posledice ločitev, ugotovili, da obstaja pri ločencih večje tveganje za srčne napade, kot pri parih, ki so ostali poročeni. Izsledki so tudi pokazali, da je ločitev huje prizadela ženske, pri čemer je morebitna ponovna poroka le komajda zmanjšala povečano tveganje za napad.

Thinkstock

Študija, ki jo je objavila revija Circulation, kaže, da kronični stres, povezan z ločitvijo, dolgoročno vpliva na telo. Raziskovalci so spremljali 15.827 ljudi, britanska fundacija za srce pa je pozvala k dodatnim raziskavam.

Pri ženskah, ki so se ločile enkrat, je bilo tveganje za srčni napad za 24 odstotkov večje, kot pri tistih, ki so bile in ostale poročene. 

Dosedanje ugotovitve sicer kažejo, da smrt bližnjih znatno poveča tveganje za srčni napad, sedaj pa je analiza ekipe z ameriške univerze Duke pokazala podobne učinke tudi po ločitvi.

V času raziskave, ki je potekala med letoma 1992 in 2010, se je - grobo gledano - vsaka tretja oseba vsaj enkrat ločila, poroča BBC News.

Pri ženskah, ki so se ločile enkrat, je bilo tveganje za srčni napad za 24 odstotkov večje, kot pri tistih, ki so bile in ostale poročene. V primeru več ločitev pri ženskah je tveganje poskočilo na 77 odstotkov.

Pri moških je tveganje nižje; pri enkratni ločitvi so zabeležili skromnih 10 odstotkov več tveganja in 30 odstotkov več v primeru več ločitev.

V primeru ponovnega zakona je bilo tveganje za srčne napade pri ženskah le nekoliko nižje, medtem ko je pri moških praktično izginilo. Po ocenah raziskovalke Linde George gre za zanimiv podatek. Kot ocenjuje, se moški uspešno znajdejo z različnimi ženskami kot svojimi ženami. Obenem pa ugotavlja, da deluje prvi zakon za ženske kot varovalni element, medtem ko so kasnejši že bolj tvegani.

Pri moških je tveganje nižje; pri enkratni ločitvi so zabeležili skromnih 10 odstotkov več tveganja in 30 odstotkov več v primeru več ločitev.

Goergova je spomnila, da predstavlja psihološki stres za imunski sistem nenehno obremenitev, povzroči povišano raven vnetnih procesov v telesu in tudi stresnega hormona. Imunske funkcije se poslabšajo in če se to nadaljuje več let, to terja psihološki davek.

Medtem ko lahko zdravila omilijo tveganje za visok pritisk, pa za bolečino ob ločitvi ni enostavne rešitve, še dodaja Georgova.

Tudi po mnenju Jeremyja Pearsona iz britanske fundacije za srce študija dokazuje, da lahko ločitev poviša tveganje za srčni napad. "A rezultati niso dokončni, tako da bodo potrebni dodatni dokazi, preden lahko ločitev obravnavamo kot pomemben faktor tveganja za povzročitev srčnega napada," je še dodal.