Na kliničnem oddelku za kirurgijo srca in ožilja dela 10 specialistov kirurgov in trije specializanti ter 128 medicinskih sester oz. zdravstvenih tehnikov. Letno oskrbijo več kot 2000 bolnikov v hospitalnem delu, v ambulantah pa pregledajo več kot 11.000 bolnikov. Čakalne dobe za operacije na odprtem srcu so zmanjšali tako, da so elektivne in urgentne operacije opravljali vse dni v tednu, vključno s sobotami in nedeljami do 21. ure zvečer, v treh operacijskih dvoranah, so sporočili danes iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.
Še vedno pa imajo čakalne dobe za periferne žilne operacije, a pričakujejo, da bodo v naslednjem letu tudi to čakalno dobo bistveno znižali.
Kot je izpostavil predstojnik kliničnega oddelka Tomislav Klokočovnik, so v letošnjem letu uvedli tudi nekatere nove metode zdravljenja, uvajajo nove tehnike doma in v tujini ter sledijo trendom v svetu. Pri odraslih so začeli izvajati operacije zamenjave aortnega loka, ascendentne aorte z mini pristopom.
Novost je tudi rekonstrukcija aortne zaklopke, kar pomeni, da pri tistih srčnih bolnikih, kjer je to možno, bolne ali okvarjene aortne zaklopke ne zamenjajo z umetnimi, temveč izvajajo rekonstrukcijo (plastiko) aortne zaklopke. Letos so opravili okoli 40 takih rekonstrukcij.
Med uspehi kliničnega oddelka Klokočovnik v sporočilu za javnost izpostavlja tudi težje operacije na področju otroške trebušne žilne patologije, s katerimi bolnišnice v tujini nimajo izkušenj.
Minimalna aortna valvularna kirurgija je po navedbah Klokočovnika postala rutina - doslej so jih opravili več kot 1000 -, prav tako revaskularizacija miokarda na delujočem srcu (več kot 1700 opravljenih posegov). V letošnjem letu so izvedli tudi 28 presaditev srca.