Pri šestih so ošpice že laboratorijsko potrdili. Vsem bolnikom je skupno, da so obiskali mednarodno razstavo psov v Šempetru pri Gorici 8. in 9. novembra, na kateri so sodelovali lastniki psov iz 27 držav.
Največje tveganje za okužbo z virusom ošpic imajo osebe, ki niso bile cepljene ali so prejele le en odmerek, ter tiste, ki ošpic niso prebolele in so rojene po letu 1960. Pred uvedbo cepljenja so se epidemije ošpic pojavljale na dve do pet let in so trajale tri do štiri mesece, pojasnjujejo na NIJZ.
V Sloveniji so bile ošpice po njihovih navedbah dolga leta najpogostejša nalezljiva bolezen. Leta 1968 je naša država uvedla obvezno cepljenje proti ošpicam in od takrat je število bolezni iz leta v leto manjše. Zadnja epidemija ošpic je bila pri nas leta 1994/1995, navajajo.
Precepljenost z ošpicami v Sloveniji je razmeroma visoka. Tako v zadnjih letih beležimo le še posamične primere bolezni. Epidemiološka situacija v sosednjih državah - pri tem NIJZ izpostavlja sosednjo Italijo in Španijo - pa je neugodna, saj se ošpice zaradi večjega števila necepljenih otrok pojavljajo v izbruhih.
Ošpice se širijo
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je bil do sedaj obveščen o 14 bolnikih, pri katerih je bil postavljen sum na ošpice.