Zdravje

Moške med seksom pogosteje boli glava kot ženske

STA/J.P.
21. 11. 2014, 13.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Glavobol v povezavi s seksom je največkrat predmet različnih šal, a hud glavobol, ki se pojavi med samim spolnim aktom, dejansko doleti okoli odstotek prebivalstva. V nasprotju s splošnim prepričanjem, da je glavobol v povezavi s spolnostjo bolj stvar žensk, pa primarni glavobol med spolnostjo trikrat pogosteje doleti moške.

dk

Primarni glavobol med spolnostjo je med drugim tudi tema letošnjega strokovnega srečanja Glavobol in nevropatična bolečina, ki danes potekal v Ljubljani. Organizirata ga Sekcija za glavobol - Združenje nevrologov pri Slovenskem zdravniškem društvu in Društvo za preprečevanje možganskih in žilnih bolezni.

Nevrologinja Bojana Žvan je za STA pojasnila, da je pri primarnem seksualnem glavobolu bolečina v glavi izjemno huda, utripajoča in se stopnjuje z intenzivnostjo orgazma. "Za moške je to zelo zastrašujoče in se potem bojijo naslednjega odnosa. Zato je takšen glavobol treba vzeti resno in bolnika zdraviti," je dejala. 

Strokovno srečanje ponuja še druge zanimive teme, med drugim bodo govorili tudi o psihološki obravnavi bolnikov s kroničnim glavobolom, zdravemu življenjskemu slogu pri premagovanju glavobola in akupunkturi pri obravnavi glavobolov.

Moške ta oblika glavobola doleti trikrat pogosteje kot ženske, kar je po mnenju Žvanove zanimivo, saj ima migreno trikrat več žensk. Pojavi se med 25. in 64. letom starosti, povprečna starost je 35 let, pravi Žvanova, ki je v svoji klinični praksi imela pet takšnih bolnikov.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Bolečina se pojavi med seksom in mine takoj po odnosu, ko se vzdraženost konča, pravi Žvanova. "Nekateri priporočajo, da bi bili moški zaradi tega manj seksualno aktivni, vendar pa jaz predlagam zdravljenje. Zdravila so namreč učinkovita," je dodala. Tako pravi, da je dobro vzeti zdravilo preventivno.

Zakaj nastane seksualni glavobol, ni popolnoma jasno. "Vzdraži se živčni in žilni sistem v možganih. Prav tako pride do intenzivnega krčenja vseh mišic, tudi vratnih in spodnje čeljusti. Torej na glavobol vpliva ta hipervzburjenost med spolnim odnosom. Mehanizem je podoben kot pri migreni," pravi.

Omenila je tudi izkušnjo njenega kolega, ki je imel bolnico, ki je v prvi fazi migrene, torej še pred začetkom bolečine, imela izrazito spolno slo. "Eni so pred migreno bolj sitni in utrujeni, ona pa je po hiperseksualnosti lahko sklepala, da bo prihodnji dan dobila migreno," je pojasnila Žvanova.