Srbi, peče in boli
Ko se okužimo, se bolezen začne z značilnim srbenjem, pekočim občutkom in bolečino na ustnicah. Značilni mehurčki, ki se pojavijo že po šestih urah ali šele po nekaj dneh, nato počijo in se zacelijo v kraste, te pa se potem posušijo in odpadejo. Neprijetna bolečina je prisotna predvsem v času mehurčkov, povečane pa so tudi lokalne bezgavke. Bolezensko stanje mine v petih do desetih dneh.
Enkrat herpes, vedno herpes
Žal je tako, da po prvotni okužbi ostanejo virusi herpesa v organizmu prisotni vse življenje. Ob določenih dražljajih pride do aktivacije virusa in ponovnega izbruha herpesa, ki ga povzročajo različni dejavniki: stres, prebavne motnje, čezmerno izpostavljanje sončnim žarkom, hormonske spremembe, zmanjšana odpornost, zvišana temperatura, operacije, menstruacija, prehladi, pa tudi alkoholne pijače, cigarete, kava, ultravijolična svetloba in ponovna okužba. Spremembe se skoraj vedno pokažejo na istem oziroma skoraj istem mestu, kot je bila prvotna okužba.
Ukrepajte takoj
Takoj ko začutite neprijetno srbenje, v lekarni povprašajte po ustreznih mazilih oziroma zdravilih. Proti virusom ustnega herpesa pomagajo tako imenovani virustatiki, nekatere od njih je v lekarni mogoče kupiti brez recepta. Zdravljenje je treba začeti čim bolj zgodaj, ob prvih znakih herpesa. Kremo nanašajte petkrat dnevno in vztrajajte nekaj dni. Zdravilo lahko zavre razvoj herpesa ali pa vsaj skrajša potek bolezni.
Domači nasveti
Še nekaj nasvetov iz domače lekarne: pri blažitvi herpesnega vnetja pomagajo nekatere rastline in njihovi izvlečki, ki so zaužiti ali uporabljeni zunanje (ameriški slamnik, melisa, sladki koren, ginseng), pomaga tudi česen, izvlečki iz ognjiča, mire, kamilice in nepozebnika, dovolj zaužitih vitaminov, cinka in železa. Kot prvo pomoč lahko uporabite tudi kocko ledu, ki jo pritisnete neposredno na prizadeto mesto, s čimer boste zmanjšali otekanje in začasno olajšali bolečino. Zeliščarji priporočajo mazilo, ki vsebuje limonin balzam.