Nosečnice iz italijanskega dela Goriške bodo poslej lahko rojevale v šempetrski bolnišnici
Predstavniki novogoriške splošne bolnišnice in italijanske dežele Furlanije-Julijske krajine (FJK) so danes podpisali sporazum, po katerem bodo lahko nosečnice iz Goriške pokrajine rojevale v šempetrski porodnišnici. Prihodnji teden namreč zapira vrata porodnišnica v italijanski Gorici, porodnice pa bodo lahko izbirale tri bližnje porodnišnice.
Samoplačnice morajo za naravni porod v slovenskih porodnišnicah odšteti nekaj manj kot 700 evrov, porod s carskim rezom pa okrog 1800 evrov. Kot je za Primorski dnevnik nedavno pojasnil direktor Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca iz Šempetra pri Gorici Darko Žiberna, imajo v Italiji enotno ceno za porod, ki je "nekje vmes" med slovenskima cenama. To bi bilo za šempetrsko porodnišnico sprejemljivo, saj imajo v Italijo dogovor, da plačajo enotno ceno ne glede na vrsto poroda. Dogovor o čezmejnem sodelovanju na področju porodništva bo omogočal ženskam s stalnim bivališčem v občinah Fara, Gorica, Moš, Števerjan, Šlovrenc in Sovodnje ob Soči, da bodo lahko rojevale v najbližji porodnišnici, ki se med drugim ponaša tudi z Unicefovim znakom Novorojenčkom prijazna porodnišnica.
V šempetrski bolnici se letno rodi okoli 1000 otrok. "Vprašanje državljanstva otroka, rojenega v Šempetru, je že rešeno. Državljanstvo se ne dodeli s tem, da je nekdo rojen v Šempetru, ampak glede na državljanstvo staršev. Italijanski otrok bo pač italijanski državljan, ne glede na to, ali se rodi v goriški ali šempetrski porodnišnici," je še povedal Žiberna ter tako prekinil polemike nekaterih italijanskih staršev. Dogovor o rojevanju v šempetrski bolnišnici vključuje tudi zavezo, da bo poleg slovenskega zaključnega poročila o porodu oziroma odpustnega pisna porodnica prejela tudi italijanski izvod.