Ob testiranju jih je zanimalo, ali so senzorične lastnosti tovrstnih pic podobne lastnostim sveže pripravljenih, pozorni pa so bili tudi na količino maščobe in soli.
Na ZPS so tudi tokrat pozorno preverili oznake izdelkov. »Zagotovo k pregledni in čitljivi oznaki s koristnimi informacijami za potrošnike prispeva tudi dovolj velika embalaža. Tudi vzorcev, na katerih so bili alergeni še posebej označeni, je bilo kar nekaj. Pogrešali smo sicer več razširjenih hranilnih tabel, torej takih, na katerih je med drugimi sestavinami navedena tudi količina soli,« je izpostavila dr. Tanja Pajk Žontar iz ZPS in dodala: »So nas pa na dveh izdelkih 'zmotile' natisnjena italijanska zastava oziroma barve te zastave, iz česar bi lahko potrošnik sklepal, da izdelka prihajata iz Italije, čeprav državi porekla tega ne potrjujeta.«
Ja, zamrznjene pice so priljubljene, ampak, ali ste kdaj preverili njihove sestavine, denimo, kateri sir je na pici - mocarela, morda sirni ali skutni pripravek? Kot piše na spletni strani ZPS, je večina vzorcev na testu vsebovala sir edamec in mocarelo, pri nekaterih vzorcih pa vrsta sira sploh ni bila navedena. Nekateri vzorci so poleg (ali namesto) sira vsebovali mlečni pripravek: sirnega ali skutnega. Pripravki so zmes različnih sestavin, lahko zgolj nekaj osnovnih (npr. skute ali sira, masla in soli), lahko pa tudi vode, mlečnih beljakovin, škroba ipd. Dobro je torej, da naslednjič pred izbiro preverite seznam sestavin.
Na omenjeni spletni strani je sicer še omenjeno, da je senzorična ocena kombinacija delnih ocen petih senzoričnih lastnosti (videz, vonj, tekstura, topnost, okus in aroma), ki so jih pri vzorcih pice ocenili strokovnjaki. Strokovnjaki so preverili senzorične lastnosti pečenih pic, videz in vonj pa tudi pri zamrznjenih picah. Senzorične ocene pic so zelo različne.
Količino maščobe in soli pa so ocenili s prehranskim semaforjem. Dr. Tanja Pajk Žontar je poudarila, da so pice vsebovale zmerno količino maščobe, in sicer od 4,7 do 9,3 grama v 100 gramih izdelka, in nadaljevala: »Vzorci so vsebovali od 0,9 do 1,3 grama soli v 100 gramih pice, po prehranskem semaforju torej zmerno količino soli. A vedeti moramo, da je ena pica v povprečju tehtala nekaj več kot 300 gramov, in če zaužijemo celo (in pogosto je tako), s preprostim preračunom lahko ugotovimo, da na ta način v telo vnesemo od 3 do 4 grame soli, s čimer se približamo meji še varnega dnevnega vnosa soli. Za odrasle je ta 5, za otroke pa 3 gramov.«
Za kilogram pice so sicer odšteli od 2,57 do 4,69 evra oziroma od 0,77 do 1,56 evra. Testirali so tudi pico brez glutena, vendar njena cena, kot je navedeno na strani ZPS, ni upoštevana v omenjenih številkah, saj je "butična", in sicer 20,50 evra za kilogram (5,74 evra na pico).
Na testu pa je bil (izmed vseh izdelkov, ki so jih preverili) najbolje ocenjen prav najdražji vzorec. Edini je tudi dobil oceno »zelo dobro« za senzorične lastnosti.