Odhod na dopust po navadi težko pričakujemo, a je za mnoge tudi nekoliko stresen. Treba se je lotiti dobre organizacije, pripraviti prtljago ter paziti, da česa za na pot ne bomo pozabili. Seveda so tu še potovalni dokumenti, zavarovanje in ... treba je poskrbeti, da vas dom pričaka takšen, kakršnega ste zapustili.
Elektronske naprave
Tudi ko vas ni doma, so v vašem domu naprave, ki porabljajo elektriko tudi, ko niso prižgane. Če jih izklopite, ne boste le varčevali z elektriko, ampak tudi preprečili morebitne poškodbe električnih naprav, kot so pralni ali pomivalni stroj, štedilnik, televizija, v primeru udara strele ali kratkega stika. Da bi preprečili požar v primeru kratkega stika, je priporočljivo, da iz tokokroga izključite sijalke, usmerjevalnike, modeme, polnilce in vse male gospodinjske aparate. Če pa želite res privarčevati, ter hkrati delovati preventivno, lahko izklopite celoten električni tok v omarici z varovalkami.
Spraznite hladilnik, preverite shrambo
Verjetno si nihče ne želi, da bi ga ob prihodu s prijetnih počitnic v stanovanju presenetil grozen vonj. Zato preverite zalogo svežih živil v shrambi in jih, če ne gre drugače, podarite prijateljem ali sorodnikom, sicer bodo med vašo odsotnostjo precej spremenila videz in vonj. Preverite, ali je v hladilniku taka hrana, ki bi se medtem lahko pokvarila, in jo še pravočasno porabite ali zavrzite, rešitev je lahko tudi zamrzovanje.
Zaprite ventil za vodo in počistite domovanje
Da bi preprečili kakršnokoli nesrečo, povezano z vodo, vam svetujemo, da za vsak primer raje zaprete glavni ventil za vodo, sicer je lahko škoda v času vaše odsotnosti zares velika. Tako boste preprečili, da bi voda začela iztekati iz cevi, če bi morda med vašo odsotnostjo počile oziroma bi pipa, ki že nekoliko pušča, povsem odpovedala. Take nesreče so poleti pogoste zaradi manj vode v ceveh in posledičnega nihanja pritiska. Če ste komu naročili, naj zaliva rože in pobira pošto, naj občasno preveri še stanje v kuhinji in kopalnici ter prepreči možne nesreče. Prav tako pred odhodom svoj dom primerno počistite, da ne bo prvo opravilo, ko se vrnete domov, pospravljanje stanovanja.
Pospravite tudi dvorišče
Vredne predmete pospravite v zaklenjen prostor, umaknite vrtno garnituro in stvari, ki bi jih veter lahko prevrnil in s tem povzročil dodatno škodo na dvorišču ali stanovanjskem objektu.
Določite skrbnika
Ni treba posebej poudarjati, da morajo biti vrata ob odhodu od doma zaklenjena, ne glede na to, koliko časa boste odsotni. Kaj pa okna, balkon in rezervni ključ? Priporočljivo je zapreti vsa mesta, skozi katera bi lahko vlomilec vstopil v hišo ali stanovanje, ključa pa nikoli ne puščajte na mestih, ki so lahko dostopna drugim osebam (npr. pod preprogami, v vazah z rožami ipd.). Ob daljši odsotnosti žaluzije na oknih ne smejo biti spuščene do konca, saj vlomilci tako sklepajo, da v hiši ali stanovanju ni nikogar. Ne odstranjujte rož z balkona in oken, saj tudi to izda, da vas ni doma. Priporočljivo je, da rezervne ključe od doma in poštnega nabiralnika pustite pri sosedu, sorodniku ali zaupanja vredni osebi, ki bo pregledala stanovanje in tudi izpraznila vaš poštni nabiralnik ter tako ustvarjala vtis, da tam vendarle nekdo živi. Poleg tega lahko vaš dom ogrozi kakšna nesreča, kot je počena cev ali nenaden kratek stik, ki lahko povzroči požar, zato je dobro, da lahko nekdo vstopi v nepremičnino, medtem ko vas ni, in se v primeru nezgode pravočasno odzove ter pokliče pomoč.