Ali veste, kdaj ste nazadnje očistili bidon oziroma stekleničko za vodo? Študije, ki so jih nedavno opravili v Ameriki, so pokazale, da so veliko bolj umazani, kot si mislimo, a to ni najmanjši problem, saj lahko tvegamo resno okužbo. V študiji, v kateri je sodelovalo 30 prostovoljcev, ki so dovolili, da preverijo, kako čisti so bidoni, so strokovnjaki ugotovili, da je kar 83 odstotkov teh kontaminiranih z bakterijami, med katerimi so prevladovale bakterije stafilokok Aureus in E. coli. Te bakterije, ki sicer niso nevarne, so prisotne v nosovih in prebavnem traktu, a povečano število povzroči resne okužbe dihal, drisko in druge prebavne bolezni.
Osnovno čiščenje v zamrzovalniku
Obstaja več različnih trikov, s katerimi se boste preprosto in zagotovo rešili nevarnih bakterij. Eden od njih je, da očiščeno termovko, bidon ali steklenico po tem, ko ste jo dobro očistili, postavite v zamrzovalnik in tam pustite tako dolgo, da se na njej nabere led. Ta bo pobil večino bakterij, prav tako bo iz zamrznjenega bidona odstranil neprijetne vonjave, ki se sčasoma razširijo, če v njih pripravljate proteinske in druge napitke.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Pranje v pomivalnem stroju
V pomivalnem stroju boste odlično očistili bidone, saj imajo širok vrat. Pazimo le, da jih pravilno namestimo v zgornji predal. Pozorni bodite, da so bidoni, ki jih boste oprali, primerni za pranje v pomivalnem stroju oziroma katero temperaturo dopuščajo, saj se lahko začnejo iz plastike izločati nevarne snovi. Težava nastane pri pranju steklenic in termovk. Praviloma niso narejene za pranje v pomivalnem stroju. Steklenice imajo načeloma preozke vratove in jih pralne šobe operejo zgolj odzunaj, podobno kot pri termovkah. Prav tako v pomivalni stroj ne spadajo pokrovčki s tesnilnimi gumami, saj bodo na visoki temperaturi in ob delovanju detergenta hitro popustile, se okrivile ali celo raztegnile, kar bo povzročilo puščanje steklenice oziroma termovke.
Madeži hidracijskih praškov
Tako kot sladke pijače oziroma sirupi so tudi hidracijski praški pogost pripomoček športnikov, s katerimi obogatijo okus vode, posledično pa tudi barvo in vonj bidona oziroma stekleničke. Madeže slednjih je precej težko odstraniti. Lahko si pomagate tako, da v bidon oziroma steklenico nalijete vročo vodo in dodate pest riža ter detergent. Riž bo mehansko odstranil sledi madežev. Če se je v bidon zažrla barva hidracijskega praška, pa madeže poskusite odstraniti s pomočjo kisa in sode bikarbone.
Kako lahko očistimo mehove za vodo
Uporaba mehov za vodo je v zadnjem času ponovno doživela razmah, sploh pri planincih in kolesarjih. Mehove je po uporabi treba zmeraj dobro splakniti, nato pa obrisati do suhega. Priporoča se, da mehove do naslednje uporabe položite v zamrzovalno skrinjo, saj le malo bakterij, ki najpogosteje prek teh pripomočkov ogrožajo naše zdravje, preživi pod lediščem. Priznati je treba, da je mehove še težje očistiti kot bidone oziroma stekleničke in termovke. Obstajajo sicer specializirane tablete za čiščenje mehov, a če se želite izogniti kemikalijam, lahko namesto tega uporabite dve žlici sode bikarbone in sok ene limone. Nastala bo reakcija, ki bo povzročila penjenje, zato naj bo cevka odprta. Tako boste izboljšali tudi vonj in okus meha, cevke, pa tudi ustnika. Po opravljenem čiščenju celoten meh dobro posušite.