Ustvarili so jih, da bi odganjali živali s kmetij, zdaj pa te mehanske volkove uporabljajo, da preprečijo vstop medvedom v urbana naselja in s tem povezane napade na ljudi. Robotska zver je bila za odganjanje medvedov prvič uporabljena jeseni 2020, je dejal Motohiro Miyasaka, predsednik podjetja Wolf Kamuy, ki je razvilo izdelek. Od takrat je več lokalnih vlad naročilo Monster Wolfa (Volk pošast), ime, ki ne zataji njegove podobe.
Medtem ko napadi medvedov na Japonskem niso neobičajni, incidenti naraščajo z alarmantno hitrostjo. Strokovnjaki pravijo, da je glavni razlog odseljevanje ljudi s podeželskih kmečkih vasi. To je posledica spremembe v življenjskem slogu Japoncev - zlasti mladih. "Japonsko mestno prebivalstvo se širi, mlajši ljudje ne želijo več živeti v gorah ali blizu njih," je dejal Shinsuke Koike, profesor na tokijski univerzi za kmetijstvo in tehnologijo, katerega raziskovalno središče so medvedi, biotska raznovrstnost in gozdni ekosistemi.
"Vedno več podeželskih kmetijskih zemljišč v vznožju gora, ki so nekoč delovala kot varovalna območja med medvedi in ljudmi, izginja," je povedal gospod Koike. Posledica tega je, da so se mladi medvedi v zadnjih desetletjih preselili iz neurejenih gozdov živeti bližje mestom, navadili so se na močne luči in glasne zvoke ter se človeka ne bojijo več. V zadnjih šestih desetletjih je bilo v Hokaidu več kot 150 napadov medvedov. V letu 2021 so bili ubiti najmanj štirje ljudje, 10 pa jih je bilo ranjenih, kar je eno najbolj smrtonosnih let v zgodovini. Divje rjave medvede najdemo v skrajnem severnem delu Hokaida. Azijski črni medvedi pa naseljujejo preostalo Japonsko. Prepoznamo jih po polmesecu bež barve na prsih in so manj agresivni, a nič manj nevarni. Vladni podatki kažejo, da je v regiji Hokaido približno 12.000 rjavih medvedov, medtem ko nekateri strokovnjaki ocenjujejo, da obsega populacija azijskih črnih medvedov približno 10.000 osebkov.
Medvede opažajo običajno aprila, ko se prebudijo iz zimskega spanja in iščejo hrano, nato pa spet septembra in oktobra, ko jedo, da shranijo maščobo za zimske mesece. Pride do več napadov, smrtni napadi pa so redki. "Toda statistično gledano, če se bo število napadov in poškodb povečalo, se bodo verjetno povečale tudi možnosti smrti ljudi," je dejal gospod Koike.
Stanje se je poslabšalo zaradi zmanjšanih letin želoda, največjega vira hrane za medvede, na kar deloma vplivajo tudi podnebne spremembe. Žetev želoda se običajno drži cikla razcveta in padca plodov. Jesen z izjemno letino lahko pomeni klavrno prihodnje leto, slabo leto pa se lahko poslabša, ko močna neurja, ki so zaradi podnebnih sprememb zdaj pogostejša, uničijo pridelke. Globalno segrevanje lahko vpliva na hraste. Študija iz leta 2015 je pokazala, da lahko toplejše vreme povzroči manjše pridelke želoda, saj to moti opraševanje. Hrasti navadno cvetijo istočasno, kar omogoča uspešnejše navzkrižno opraševanje. Toda toplejše spomladanske sezone - posledica globalnega segrevanja - podaljšajo obdobje cvetenja in povzročijo, da hrasti cvetijo manj sinhronizirano. To lahko jeseni zmanjša žetev želoda za približno 20 %, pravi Tim Sparks, profesor na univerzi Coventry in eden od avtorjev študije. Slabe letine bi lahko spodbudile še več medvedov stikati za hrano po dvoriščih v naseljih. "Razmisliti moramo o tem, kako vrniti medvede v gore," je dejal Koike. Vendar jasne rešitve ni.
Oblasti so naučile ljudi, kako se odzvati na srečanje z medvedi, zanašajo pa se tudi na sicer vse manjše število starajočih se lovcev. V pomoč pa jim bo tudi novo orožje. Tehnološko napredni Japonci so v borbo z agresivnimi medvedi poslali pošastne robotske volkove in videli bomo, kdo bo zmagal.