Pivo je ena najpogosteje uživanih pijač, takoj za vodo in čajem. Poleg pijače, ki jo radi uživamo ob druženjih, pa je pivo tudi predmet znanstvene radovednosti. Nova študija je namreč razkrila zanimive lastnosti piva, ki blagodejno vplivajo na imunski sistem in črevesni mikrobiom.
Študije mikroorganizmov, polifenolov, prehranskih vlaknin in melanoidina, ki jih vsebuje pivo, namreč kažejo, da ti blagodejno vplivajo na naše črevesje in spodbujajo zdravje v telesu.
Izboljša krvni obtok in preprečuje bolezni srca
Pivo je bogato z esencialnimi aminokislinami, vitamini in bioaktivnimi snovmi, ki igrajo ključno vlogo pri uravnavanju številnih fizioloških funkcij človeškega telesa. Polifenoli, prisotni v pivskem sladu in hmelju, so namreč pomembne aktivne spojine, ki blagodejno vplivajo na črevesni mikrobiom.
V preteklosti se je že več raziskav osredotočalo na to, kako lahko bioaktivne snovi v pivu pomagajo preprečiti arteriosklerozo in bolezni srca, izboljšajo krvni obtok, podpirajo delovanje imunskega sistema, spodbujajo antioksidativne in protivnetne učinke ter spodbujajo proizvodnjo estrogena.
Koristno ob zmernem uživanju
Kitajski znanstveniki pa so zdaj v zadnji raziskavi ugotovili, da nizko ali zmerno uživanje piva, z ali brez alkohola, spodbuja zdravo delovanje imunskega sistema.
Ugotovili so, da fenoli in druga hranila ob zmernem uživanju piva spodbujajo rast koristnih bakterij v črevesju, kar povzroča vrsto protivnetnih, antioksidativnih in imunomodulatornih učinkov. Ob zaključku raziskave so dejali, da dokler pivo uživamo v zmernih količinah, to na naše telo dejansko vpliva blagodejno.
Kljub temu so potrebne nadaljnje raziskave, ki bodo potrdile morebitno uporabo piva kot regulatorja mikrobioma v prihodnosti.