V duhu trajnostnega vrtnarjenja pogosto poudarjamo tudi pomen recikliranja. Največ naredimo, če recikliramo odslužene predmete iz umetnih materialov, saj tako prispevamo k zmanjševanju količine odpadkov na našem planetu. Recikliramo pa lahko tudi naravne materiale. Po poletnih drevolomih je ostalo veliko ostankov mrtvega drevja, med njimi tudi korenine, debla in štori. Namesto da bi jih odpeljali na zbirališča zelenega odreza, lahko nekatere najlepše primerke koristno uporabimo v vrtu. V resnici jih recikliramo in jim s tem, ko jim dodelimo novo vlogo, ponudimo novo priložnost za življenje.
Zanimiv vrtni dekor
Odslužen štor ali mrtva korenina lahko služi kot čudovit dekorativni element v našem vrtu. S svojo zanimivo obliko bo zbujal veliko pozornosti in je tako odličen kandidat za ustvarjanje žariščne točke. Najlepše rezultate dosežemo, če ga postavimo v središče kakšne nižje okrasne zasaditve, najbolj naravno deluje na senčnih gredicah.
Naravna klop
Z malce kreativnosti lahko odsluženo deblo spremenimo v lepo rustikalno klop. Na vrh debla pritrdimo leseno ploščo ali večjo vejo in tako ustvarimo sedežno površino. Klop postavimo pod drevo ali na kakšno drugo senčno mesto, od koder bomo lahko občudovali vrt. Korenina ali štor lahko služi tudi za nogo vrtne mizice.
Lonček za sajenje rastlin
Manjša debla lahko preoblikujemo tudi v čudovite lončke za sajenje cvetja in sočnic. Preprosto izdolbemo del notranjosti debla in ga napolnimo s prstjo. Taki naravni lončki bodo vrtu dodali rustikalni pridih in rastlinam omogočili nov prostor za rast in razvoj.
Stojalo oz. vertikalni vrt
Odsluženo deblo z vejami ob strani je odličen kandidat za naravno stojalo ali obešanko, s katero ustvarimo motiv vertikalnega vrta. Nanj lahko pritrdimo police ali vrvice, na katere namestimo lončke z rastlinami. Tako lahko nastane vertikalni zeliščni vrt, lahko se deblo preobrazi v cvetlično stojalo, v nekaterih primerih pa v lončke lahko posadimo celo zelenjadnice.
Ptičje krmilnice
Če v odsluženo deblo izrezljamo vdolbine in na njihov vhod pritrdimo nekaj manjših vejic, bomo dobili zanimivo ptičjo krmilnico. Vdolbine napolnimo s semeni ali drugo ptičjo hrano in pernati gosti bodo hitro odkrili našo zanimivo »inštalacijo«.
Dom za čebele samotarke
Deblo lahko spremenimo še v simpatičen hotel za čebele samotarke, ki so super opraševalke in dnevno lahko oprašijo tudi do 20-krat več cvetov kot navadne čebele. V deblo poševno na rast navrtamo od 5 do največ 10 milimetrov široke luknje, nato pa tako deblo obesimo na mesto, kjer bo zaščiteno pred dežjem in vetrom, vsaj meter od tal, ki niso betonirana.
Da bo štor, deblo ali mrtva drevesna korenina lahko vzdržala več let, jo je treba zaščititi pred vremenski vplivi in škodljivci. Kos lesa najprej temeljito očistimo in posušimo, nato pa ga premažemo z lakom ali drugim zaščitnim premazom, ki ščiti les pred vlago, UV sevanjem in drugimi škodljivimi dejavniki. Priporočljivo je, da preprečimo neposreden stik s tlemi, da bi preprečili vpijanje vlage.