6. maja 2023 bo zgodovinski dan - kronanje kralja Karla III. V nadaljevanju pa nekaj ključnih predmetov, ki jih bodo uporabili med slovesnostjo v Westminstrski opatiji. Vsak od njih ima določen pomen.
Pomen in vrednost angleške krone
Kot je mogoče zlahka uganiti, bo kronanje kralja Karla III. potekalo po strogem protokolu, ki ga kraljeva družina spoštuje že stoletja. Gre za epohalni dogodek, ki zahteva uporabo nekaterih najpomembnejših regalij Združenega kraljestva.
Krona svetega Edvarda
Na vladarjevi glavi bo krona svetega Edvarda, zaradi česar bo moral 74-letni monarh na glavi nositi nekaj več kot dva kilograma teže. Predmet vrhunske izdelave je bil izdelan leta 1661. Struktura je iz čistega zlata, okrašena z rubini, topazi, safirji, cirkoni, turmalini in akvamarini. Poleg tega so štirje križi in prav toliko cvetov.
Poglobljeno razumevanje zgodovinskih predmetov
Angleško kronanje je torej več kot le prehod moči od enega vladarja k drugemu. Je pompozna, bogato simbolna ceremonija, ki ponazarja tisočletno zgodovino in kulturo naroda. Vsak predmet, ki se uporablja v tej slovesnosti, ima globok simbolni pomen, ki sega daleč v preteklost.
Krona: Simbol kraljevske moči in dostojanstva
Krona je nedvomno najbolj prepoznaven simbol monarhije. Kot simbol kraljeve avtoritete je izdelana iz najdragocenejših materialov in okrašena z dragimi kamni. Na dan kronanja kralj ali kraljica nosi krono svetega Edvarda, ki je najstarejša in najpomembnejša britanska krona. Ta izjemno dragocena krona je bila izdelana za kronanje Karla II. leta 1661 in je okrašena s 444 dragimi in poldragimi kamni.
Toda to ni edina krona, ki jo nosi monarh. Krona cesarja Indije je bila na primer narejena posebej za kralja Jurija V., da jo je nosil na Durbarju leta 1911, ko je bil razglašen za cesarja Indije. Ta krona je izdelana iz zlata in srebra ter okrašena s safirji, rubini, smaragdi in diamanti.
Vrednost teh kron je težko določiti, saj so nekateri dragi kamni neprecenljive vrednosti. Poleg tega pa imajo krone tudi izjemno zgodovinsko in simbolno vrednost.
Žezla in meči: Simboli avtoritete in pravičnosti
Poleg krone monarh na dan kronanja prejme tudi kraljevo žezlo s križem in kraljevo žezlo z golobom. Ti žezli simbolizirata kraljevo temporalno in duhovno oblast. Kraljevo žezlo s križem je izdelano iz zlata in okrašeno z dragimi kamni, vključno z največjim rezanim diamantom na svetu, znanim kot zvezda Afrike.
Med kronanjem se uporabljajo tudi štirje meči, ki simbolizirajo kraljevo pravico do obrambe in pravičnosti. To so meč kraljeve moči, meč duhovne pravičnosti, meč temporalne pravičnosti in meč državnosti.
Drugi predmeti: Simboli zaveze in dostojanstva
Še nekaj drugih predmetov igra pomembno vlogo pri kronanju. Kraljevi prstan, ki ga kralj prejme med obredom, simbolizira njegovo »poroko« z državo. Prstan je izdelan iz zlata in okrašen z dragulji.
Kraljevi plašč, ki ga nosi monarh, je izdelan iz rdečega žameta in okrašen z zlatom in srebrom. Simbolizira zaščito in dostojanstvo monarha.
Sveta olja, ki se uporabljajo za maziljenje monarha, simbolizirajo duhovni blagoslov. Ta olja so mešanica oljčnega olja in dišav. Uporaba svetih olj za maziljenje vladarjev sega v staro zavezo in se nadaljuje v krščanskem obredu. Vendar pa sveto olje ne bo šlo neposredno s krožnika na glavo kralja Karla III. Vlili ga bodo v kronsko žlico, ki je najstarejši element regalij, ki je prišel do današnjega časa. Canterburyjski nadškof bo vanjo pomočil prst in nato mazilil kralja. V petdesetih letih prejšnjega stoletja tega niso snemali s kamerami, tudi tokrat se lahko zgodi, da se bodo odločili za zasebnost, ki jo zagotavlja zlati baldahin.
Simbolno izjemno bogat obred
Kronanje je zelo kompleksen in simbolno bogat obred, ki se je razvijal skozi stoletja. Vsak predmet, ki se uporablja v obredu, ima svojo zgodovino, pomen in vrednost. Medtem ko so nekateri materialno dragoceni, so drugi neprecenljivi zaradi svoje simbolne in zgodovinske vrednosti.
Vrednost teh predmetov ni v njihovi materialni vrednosti, temveč v tem, kar predstavljajo: kontinuiteto, tradicijo in zgodovino angleške monarhije. So materialna povezava s preteklostjo in simbolizirajo trajnost in stabilnost monarhije skozi stoletja.
Krona kraljice Camille: sprememba protokola
Oči vsega sveta bodo uprte tudi v Camillo. Zanjo je predvidena krona kraljice Marije, ki je bila izdelana leta 1911 ob kronanju njenega moža, kralja Jurija V.
Ponovna uporaba predstavlja edinstven primer. Buckinghamska palača je zgodovinski primer pojasnila takole: »Izbira v interesu trajnosti.« Kraljica soproga torej ne bo imela krone, izdelane le zanjo, so pa bile narejene spremembe z dodajanjem diamantov Cullinan III, IV in V, ki so del osebne zbirke kraljice Elizabete II. Zelo priljubljena monarhinja, ki je umrla 8. septembra 2022, jih je ob številnih priložnostih razkazovala in dragocene kamne uporabljala tudi kot broške.
Vladarsko jabolko: Simbol kraljevske oblasti
Vladarsko jabolko, znano tudi kot kraljevo jabolko ali globus, je še en pomemben predmet, ki se uporablja med kronanjem v angleški monarhiji. To je zlati globus, okrašen z dragulji in s križem, ki simbolizira kraljevsko oblast nad svetom in vladarjevo dolžnost, da vlada pravično in pobožno.
Koncept kraljevega jabolka izhaja iz srednjega veka, ko so vladarji pogosto upodobljeni s kroglo ali globusom v eni roki, kar simbolizira njihovo zemeljsko oblast. V kontekstu kronanja je vladarjevo jabolko fizični predmet, ki ga monarh prejme kot del obreda in ki ponazarja to idejo oblasti.
Ko monarh prejme vladarsko jabolko, to simbolizira njegovo obveznost do naroda in sveta. V tem smislu je vladarjevo jabolko ne le simbol moči, ampak tudi odgovornosti.
Vladarsko jabolko, ki se uporablja v britanskih kronanjih, je bilo izdelano za kronanje kralja Williama in kraljice Marije leta 1689. Izdelano je iz zlata in okrašeno z emajlom in dragulji. Kot mnogi drugi predmeti, ki se uporabljajo v obredu, je tudi vladarjevo jabolko neprecenljivo zaradi svoje zgodovinske in simbolne vrednosti.