Nevarnost na cesti

Veste, kako ravnati, ko se zgodi nesreča z divjadjo?

Mare Koren
29. 4. 2023, 18.11
Deli članek:

Avtomobilske nesreče oziroma trki z divjadjo so na slovenskih cestah precej pogost problem. Statistično je največ povožene divjadi aprila in maja, ko ta začne oblikovati svoj teritorij in odganjati vsiljivce.

Dreamstime
Fotografija je simbolična.

Na cestah se po podatkih o povozih divjih živali, ki jih zbira Lovska zveza Slovenije, na leto zgodi od 4800 do 6800 trkov. Največ trkov se zgodi v zgodnjih jutranjih ali večernih urah, ko se živali več gibljejo zaradi iskanja območij s hrano oziroma prostorom za mirovanje. Statistično gre za avtomobilske trke najpogosteje s srnjadjo, sledijo lisice, jazbeci in kune.  

112 ali 113

Žal je tako, da je trk z divjadjo in zvermi na slovenskih cestah vsakodnevni scenarij. V primeru trka ohranite zbranost in pazite, da v afektu ne povzročite še kakšne druge nesreče. Pomirite se in ostanite pozorni, saj lahko eni srni sledi tudi več drugih, ki predstavljajo potencialno nevarnost. Nato pokličite 112 ali 113 in počakajte na nadaljnja navodila. Za zbito žival ne boste prejeli kazni, razen če ste vozili pod vplivom alkohola. Po zakonodaji so divje živali zmeraj krivci za nesrečo, saj prometna pravila ne predvidevajo, da bi imela žival kakršnokoli prednost. V sodniški praksi pa kljub vsemu velja, da mora tako upravljavec lovišča kot vzdrževalec ceste narediti vse potrebno, da voznika opozorita na možnost srečanja z divjadjo. Zagotoviti morata opozorilno tablo, s tem voznike opozorita, da lahko pride do srečanja z divjadjo. Vozniki pa morajo ravnati odgovorno in voziti po predpisih.

Število trkov narašča

Trk lahko preprečimo le vozniki, zato bodimo še posebej previdni na odsekih, kjer lahko pričakujemo divjad. Število trkov z divjadjo in zvermi še zmeraj narašča, kar je med drugim tudi posledica širjenja cestnega omrežja, vse večje gostote prometa, neprilagojene vožnje in povečanega nemira v naravnem okolju. Če ob cesti opazite divjad, začnite varno zavirati. Izklopite dolge prednje luči in hupajte. Na voljo so tudi pripomočki za vozila, ki pri določeni hitrosti oddajajo zvočno frekvenco, ki opozarja divjad na prihajajoče vozilo.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu