Še več

S krompirjem nad plevel in do čistih termoposod

Mare Koren
9. 4. 2023, 07.53
Posodobljeno: 9. 4. 2023, 07.55
Deli članek:

Slovenci smo narod, ki si ne predstavlja obrokov brez krompirja. Toda okusni gomolji zmorejo še veliko več! Še zdaleč namreč niso zgolj kulinarična poslastica, ampak tudi naravno, poceni in zelo priročno čistilno sredstvo.

dreamstime
/

Pomlad se počasi prebuja in zemlja bo kmalu pripravljena tudi za sajenje krompirja. Do takrat pa ga, tistega shranjenega v mrzlih kleteh, že pridno uporabljamo.

Nad plevel

Z vročo vodo, v kateri se je kuhal krompir, polijemo plevel in ga tako iztrebimo.

Naravno gnojilo

Ker voda, v kateri kuhamo krompir, vsebuje veliko kalija in vitaminov, jo uporabimo tudi kot gnojilo za sobne in druge rastline. Pazimo le, da vode med kuhanjem ne solimo!

Čistilo za nerjaveče jeklo, steklo in usnje

Ker krompir vsebuje veliko škroba, je odličen za čiščenje stekla, usnja in izdelkov iz nerjavečega jekla. V ta namen gomolje olupimo in razpolovimo, potem pa z njim podrgnemo po umazani površini.

Za čiste termoposode

Termoposode ali bidone z vodo, ki se jim po robovih sčasoma nabere umazanija, do katere ne sežemo, napolnimo s krompirjevimi olupki, jih zalijemo z vodo, dobro pretresemo in počakamo 15 minut. Potem vsebino zlijemo ven in posodo splaknemo s čisto vodo.

Sredstvo proti prehladu

Krompir je uporaben tudi kot naravno zdravilo pri prehladu in bolečinah v prsih pri kašlju. Kuhanega in še vročega zavijemo v krpo, ki si jo nato položimo na prsi, ležemo v posteljo in se dobro pokrijemo. Tako se bomo dobro spotili in se zjutraj počutili bolje.

Sredstvo proti vročini

Ljudska medicina priporoča tudi krompirjeve krhlje za nižanje povišane temperature. Krompir preprežemo čez polovico in ga po navodilu naših babic z notranjo stranjo položimo na podplate in dlani. Najbolje je, če čezenj poveznemo nogavice.

Proti zakisanosti

Iz krompirja iztisnemo krompirjev sok, ki na organizem deluje bazalno in s tem preprečuje njegovo zakisanost. Svetujemo vam, da tri zdrave gomolje naribate in iz njih iztisnete sok. Pijačo vedno pijte svežo, preden postane temna. Paziti morate, da ne uporabljate zelenega krompirja in tistega, ki je že vzklil. Še več soka boste dobili, če boste uporabili sokovnik.