Ljubil hitrost in konje

To je edini ameriški predsednik, ki so ga aretirali, ko je bil še na položaju

J.V.
6. 4. 2023, 18.40
Posodobljeno: 6. 4. 2023, 18.52
Deli članek:

S konjsko vprego je s prijatelji dirkal po ulicah Washingtona, ko ga je prestregel policist.

Wikimedia
General Grant je kot 18. predsednik ZDA zasedal mandat od leta 1869 do 1877.

Doland Trump se lahko pohvali, da je prvi nekdanji predsednik ZDA, ki so ga aretirali in se zdaj na sodišču sooča s hudimi očitki poslovnih goljufij. Edini ameriški predsednik, ki je bil aretiran, ko je bil na položaju, pa je Ulysses S. Grant, zmagoviti general Unije v državljanski vojni.

Grant je kot 18. predsednik ZDA zasedal mandat od leta 1869 do 1877. Incident z aretacijo se je pripetil leta 1872, afera pa je prišla v javnost šele leta 1908, ko je časopis The Sunday Star of Washington objavil intervju s takrat že upokojenim policistom, ki si je drznil aretirati prvega moža v državi. Bil je to temnopolti policist po imenu William West, ki se je med državljansko vojno boril na strani Unije. Zgodbo je več kot 100 let pozneje potrdila tudi policija v Washingtonu, poroča New York Times.

In zakaj je bil priljubljeni general, ki se sicer kot predsednik izkazal predvsem kot propalica in pijandura, sploh aretiran? S konjsko vprego je s prijatelji dirkal po ulicah prestolnice, zaradi česar ga je ustavil policist West. Pozneje so vsi morali plačati 20 dolarjev varščine, vstota, ki bi bila danes enaka približno 500 dolarjem.

Kot je v intervjuju še povedal West, je imel predsednik ob prijetju "obraz šolarja, ko ga učitelj zasači pri nespametnem dejanju". Grant je Westa s svojo kočijo celo odpeljal na policijsko postajo, kjer so potem izvedli postopek aretacije. Med potjo sta pogovarjala o izkušnji med državljansko vojno. Predsednik je policistu tudi povedal, da ne bo imel težav zaradi aretacije, saj da občuduje človeka, ki opravlja svojo dolžnost.

Od tistih časov je bil še najbližje predsedniški aretaciji Richard Nixon zaradi afere Watergate. Grozil mu je kazenski pregon, a je njegov naslednjik Geral Ford leta 1974 podpisal njegovo brezpogojno pomilostitev, še piše New York Times.