Zanimivosti

Je Frankie sploh prišel v Hollywood?

D.K.
19. 2. 2023, 13.47
Posodobljeno: 19. 2. 2023, 14.13
Deli članek:

Ena najbolj uspešnih in hkrati kontroverznih britanskih skupin je živela kratko, veličastno in zgorela v plamenih slave.

ZTT
Skupina Frankie Goes to Hollywood iz Liverpoola je s tremi skladbami zapored na prvem mestu lestvic podirala rekorde.

Frankie Goes to Hollywood je bila angleška synth pop skupina iz Liverpoola – njihova provokativna glasba in trije zaporedni vrhunci na domači lestvici so jih zapisali v zgodovino otoške glasbe z zlatimi črkami. Poslušalci so jih oboževali, BBC jih je prepovedal.

Skupina je nastala 1980 v Liverpoolu, sestavljali so jo pevec Holly Johnson, klaviaturist Paul Rutherford, bobnar Peter Gill, basist Mark O'Toole in kitarist Brian Nash. Ime skupine, kot je zapisal Johnson na hrbtni strani njihove prve male plošče, je nastalo z inspiracijo članka v reviji New Yorker, kjer je bil pod sliko Franka Sinatre naslov Frankie Goes Hollywood, v resnici pa je šlo za pop poster Guya Peelaerta z izmišljeno vsebino, kjer mladega Sinatro nadlegujejo fani.

Od punka do synth popa

Profimedia
Relax, Power of Love, Two Tribes in Welcome to the Pleasuredome, največje uspešnice Frankie Goes to Hollywood.

Vsi člani skupine so imeli za sabo že kar nekaj kilometrine na domači punk sceni. Johnson je bil basist pri Big in Japan, izdal je tudi dva singla. Johnsonu so se pridružili Gill, kitarist Jed O'Toole in Brian Nash na kitari, skupina pa se je imenovala Sons and Egypt. Po nekaj manjših koncertih je zasedba razpadla.

Ponovno snidenje je prineslo novo ime in nekaj novih članov zasedbe. Na prvem koncertu v Leedsu so imeli celo pevko, Sonio Mazumder, ki pa jo je še isti večer po koncertu zamenjal Rutherford, ki je bil tudi spremljevalni vokal. Sledili so koncerti, demo posnetki, a vse brez vidnejšega uspeha – za založbe, med njimi tudi Arista Records in Phonogram Inc pač niso bili zanimivi. Oktobra 1982 so posneli štiri skladbe za BBC Radio 1, v skupino pa se je vrnil Brian Nash in zamenjal Jeda O'Toolea.

Nash je o začetkih povedal, da so se zgledovali po Echo & the Bunnymen, OMD, The Teardrop Explodes – »To je bila glasba iz Liverpoola in del naše generacije – vse te glasbenike si srečeval na ulicah, na avtobusu. Ne spominjam se, da sem kdaj videl Beatle na busu.«

Relax, Frankie!

Profimedia
Liverpoolska skupina je predvsem zabavala samo sebe, uspehi pa so prišli čez noč in čez noč tudi izginili.

Februarja 1983 pred natanko 40 leti so skupino povabili na snemanje videa za pesem Relax v oddaji The Tube na Channel 4. Hkrati so se na radiju vrteli posnetki oktobrskega snemanja na BBC 1, dodane pa so bile tudi nove pesmi, Welcome to the Pleasurdome, The Only Star in Heaven in Relax. Izdelki so bili dovolj kakovostni, da so FGTH maja 1983 podpisali z založbo ZTT Records.

ZTT je izdal pesem Relax v novi podobi oktobra 1983 in je dobila kar nekaj minutaže, počasi pa je napredovala na lestvicah in po predvajanju na BBC-jevih Top of the Pops 5. januarja 1984 skočila s 35. na 6. mesto. Ampak pravo publiciteto je skupina dobila zaradi enega negativnega dogodka – 11. januarja je Relax predvajal DJ na radiu BBC 1, Mike Read in med predvajanjem bral besedilo. Seksualna narava pesmi in celo podoba ovitka plošče sta ga tako razbesnela, da je ploščo sredi predvajanja snel z gramofona, glasbo pa označil za obsceno. Dva dni pozneje in 8 dni po premiernem predvajanju je BBC pesem prepovedal v svojih medijih. To je povzročilo izjemno zanimanje za pesem in skupino in čez noč se je Relax zavihtel na prvo mesto na lestvicah in tam ostal kar pet tednov, medtem ko BBC ni mogel predvajati najbolj uspešne skladbe na Otoku.

Kontroverzni video z dvoumnim besedilom

Profimedia
FGTH so znali predvsem šokirati, prepoved pesmi Relax pa jih je izstrelila na vrh lestvic.

Originalni video s pomenljivim besedilom je režiral Bernard Rose, v njem pa poteka S&M zabava v gej klubu, medtem ko člane skupine vodijo mišičnjaki, odeti v usnje, tu pa sta še drag queen blondinka in zajeten možakar, odet v rimskega cesarja. Video je bil tako kontroverzen, da ga nista predvajala ne BBC, še manj pa MTV, zato je slavni Brian De Palma posnel novo, bolj sprejemljivo različico. Ena od posebnosti Relaxa je, da ima kar štiri različne uradne videospote. Konec leta 1984 so se pri BBC-ju omehčali in umaknili prepoved, skupina pa je nastopila v božični oddaji Top of the Pops. Relax je bil skupaj z Band Aidovo Do They Know it's Christmas najbolje prodajan single 1984.

Protivojna uspešnica

Profimedia
Klaviaturist in backvokalist FGTH Paul Rutherford se je po razpadu skupine preselil na novo Zelandijo, potem pa 2004 za kratek čas obudil skupino z novim pevcem.

Relax je še naprej visel na lestvicah, ko se je maja 1984 pridružil Two Tribes, protivojna pesem s sirenami, glasom Patricka Allena, ki je dve leti prej opozarjal na jedrske napade v oglasih britanske vlade (spomnite se slavnega sempla »This is the voice!«) v okviru kampanje Protect and Survive ter zanimivimi elektronskimi zvočnimi efekti. Pesem je šla naravnost na vrh angleških lestvic in tam ostala kar 9 tednov. Prodali so več kot 1,5 milijonov plošč, Two Tribes pa je še vedno med top 30 najbolje prodajanih plošč vseh časov v Združenem kraljestvu.

Video, ki sta ga režirala Kevin Godley in Lol Creme, kaže rokoborbo Ronalda Reagana in Konstantina Černenka v ringu, medtem ko ostali stavijo na zmagovalca. V ringu se jima pridružijo še ostali svetovni voditelji, na koncu pa pokažejo naš planet, ki eksplodira. Še nekaj je zanimivega s prihodom Two Tribes na lestvice. Naravna pot Relaxa izpred nekaj mesecev je bila navzdol, a Two Tribes je povzročil, da se je tudi Relax začel ponovno vzpenjati proti vrhu in julija 1984 sta bili kar dve skladbi Frankie Goes to Hollywood na vrhu, nekaj, kar se ni zgodilo od Beatlov in začetka šestdesetih. Tisoči so v tem času nosili majice s slogani »Frankie Says War! Hide!« in »Frankie Says Relax Don't Do It!«. Fantje, ali bolje menedžerji, so vsekakor vedeli, kako prepoznavnost spraviti v mastne denarce. Trojno prvo mesto je uspelo ponoviti šele Spice Girls več kot deset let pozneje.

Trije na vrhu zapored

Profimedia
Pevec Holly Johnson je 1993 povedal, da je HIV pozitiven.

Konec leta je skupna izdala še eno skladbo, The Power of Love, počasno balado, ki pa je prav tako skočila na prvo mesto. Zgodilo se je prvič po Gerry and the Pacemakers iz 1963, da so prve tri skladbe neke skupine prišle na prvo mesto. Power of Love pa je bila na vrhu le en teden, saj se je potem umaknila slavni božični Live Aid pesmi Midgea Urea in Boba Geldofa.

Četrti single, naslovna skladba prvega albuma Welcome to the Pleasuredome, je bil napovedovan s posterji še pred izidom, da bo tudi četrta »številka 1«, a ker se zarečenega kruha poje največ, seje Pleasuredome zataknil na drugem mestu. V naslednjem letu in pol se je pojavila le še pesem Disneyland, ki je izšla na ZZT-jevi kompilaciji Zang Tuum Tumb Sampled leta 1985. Šele avgusta 1986 se je novi single Rage Hard vzpel na lestvice in prišel do četrtega mesta. Skupaj z Warriors of the Wasteland je prišel tudi trši zvok z manj poudarka na besedilih. Oktobra 1986 so izdali drugi album Liverpool, ki je na lestvici albumov dosegel peto mesto, kritiki pa ga niso toplo sprejeli. Naslednja singla Warriors in Watching the Wildlife sta z 19. in 28. mestom le še obliznila sredino lestvic. Tudi v skupini je začelo pošteno škripati. Johnson je poskrbel, da je bil vedno v soju reflektorjev, tako v javnosti kot zasebno in napetosti so dosegle vrhunec v zaodrju koncerta v Wembley Areni januarja 1987, ko je malo manjkalo, da bi se Johnson in O'Toole stepla. Po koncu turneje je Johnson dvignil sidro in zapustil FGTH, za razlog pa navedel razlike v glasbeni usmeritvi.

Vojna med pevcem in založbo

Profimedia
Holly Johnson je vedno veljal za precej narcističnega in egocentričnega glasbenika, na koncu so trenja 1987 privedla do razpada skupine.

Johnson je dobil ponudbo za solo kariero in pogodbo z MCA Records, a so se fantje pri ZTT, ki so enormno investirali v album Liverpool, odločili in tožili Johnsona, ki je imel še vedno veljavno pogodbo z njimi. Prav tako so bili prepričani, da bi Johnson tudi vse solo izdelke moral izdati pri njih. Pravne bitke so prinesle veliko veselja otoškim medijem, ki so tekmovali, kdo bo prinesel na svetlo več umazanih podrobnosti o dogajanju in članih zasedbe. Po dveh letih je višje sodišče odločilo v prid Johnsonu, saj naj bi ZTT nerazumno onemogočal prosti trg, enako je postala tudi neveljavna pogodba za ostale člane FGTH.

Holly Johnson je 1989 začel solo kariero pri MCA in tam posnel dva uspešna albuma - prvi, Blast, je prišel na vrh v Angliji, drugega z naslovom Dreams That Money Can't Buy pa je bil polom. Potem so se odnosi tudi pri MCA ohladili, Johnson je leta 1993 povedal, da je HIV pozitiven, zapustil je svet glasbe in postal relativno uspešen slikar. Leto pozneje je izdal avtobiografijo Kost v moji flavti in 1999 v samozaložbi posnel še en album Soulstream in zadnjega, Europa, 2014.

Frankie ostajajo v Hollywoodu

Wikipedia
Drugi album Liverpool (1986) je prinesel trši zvok, manj poudarka na besedilih in začetek konca.

Paul Rutherford, prav tako odkrito gej, je prav tako izdal solo album Oh World z nekaj uspešnimi pesmimi, preden se je s svojim partnerjem odselil na Novo Zelandijo. Preostali trije člani so se zaman skušali obdržati nad vodo s preostankom projekta. Z novim imenom Boss Dog in novima članoma so celo podpisali z Virgin Records, a le pod pogojem, da uporabijo staro ime. Ker je Johnson nasprotoval uporabi imena, iz tega posla potem ni bilo nič. Ime skupine je živelo naprej, saj sta skladbi Relax in The Power of Love 1993 prišli nazaj med prvih deset na lestvicah kot remiksa v dance stilu. Občasno so štiri najbolj uspešne skladbe še vedno priskakljale na lestvice.

Prevarantski Frankie

Profimedia
Holly Johnson na koncertu izvajalcev iz 80ih sredi januarja v Dusseldorfu.

1998 se je v ZDA pojavila skupina The New Frankie Goes to Hollywood, ki ni imela nobenega originalnega člana, vodil pa jo je človek z imenom Davey Johnson, ki je trdil da je brat originalnega pevca in da je sodeloval pri produkciji Welcome to the Pleasuredome. Nanje je postal pozoren basist Mark O'Toole, ki je v tem času živel na Floridi in opozoril organizatorje koncertov, da jih ne najemajo. Ko so se o tem razpisali tudi ameriški mediji, je menedžer lažne skupine vse skupaj ugasnil, vseeno pa so Davey Johnson in klapa nastopali po klubih na jugu ZDA kot nekaj, čemur bi danes rekli tribute skupina. Po septembru 2000 o njih ni bilo več ne duha, ne sluha.

Delno uspešen povratek

Profimedia
Basist Mark O'Toole s Fredijem Mercuryjem na koncertu Queenov v Montreauxu 1986

Tako kot Kajagoogoo so tudi FGTH vstali od mrtvih v oddaji Bands Reunited glasbenega kanala VH1. Producenti so zbrali Johnsona, Rutherforda, Gilla, Nasha in O'Toolea, da bi nastopili skupaj na koncertu, a dlje od dogovorov niso prišli. Tako Johnson kot Nash sta imela pomisleke, da bi nenadoma nastopili v formatu oddaje.

Ob 25-letnici glasbenega delovanja 2004 je producent založbe ZTT Trevor Horn, ki je veljal za tihega šestega člana skupine, organiziral posebni koncert v Wembley Areni, kjer so se zbrali Mark O'Toole, Peter Gill in Paul Rutherford in še eden nekdanjih članov, Jed O'Toole. Johnson in kitarist Nash se projektu nista želela pridružiti. Jed O'Toole je prevzel kitare, za pevca pa so rekrutirali Ryana Molloya. 2005 so nastopali na številnih festivalih v Evropi in bili glavna skupina Big Gay Out festivala v Hyde Parku v Londonu.

Nekatere stvari je dobro pustiti mrtve

Profimedia
Ryan Molloy je bil pevec FGTH v drugi inkarnaciji med 2004 in 2007. Lani je nastopil kot gost na koncertu Trevor Horn Banda.

Zasedba je načrtovala novi album za leto 2007, aprila 2007 pa so Gill, Rutherford, Jed O'Toole in Molloy za ta namen ustanovili novo skupino Forbidden Hollywood, ki bi igrala novi material skupaj s skladbami FGTH. S tem so seveda izognili potencialni tožbi Johnsona, da bi tožil glasbenike zaradi uporabe originalnega imena. Nova skupina je objavila celo datume turneje, potem pa so junija 2007 vse skupaj odpovedali.

Skupina je 1985 dobila tudi nagrado Brit za najboljše novince in skladbo Relax. Frankie so poleteli čez noč, leteli visoko in trdo pristali v samo nekaj letih, so pa z dosežki takrat zasenčili druge slovite angleške skupine, na koncu pa tudi izdatno prispevali k prodaji angleških časopisov in revij.