Raziskovalci, katerih delo je usmerjala univerza v Lyonu so se lotili vprašanja, kako spi naš svet. V raziskavi, v kateri je sodelovalo kar 730.000 ljudi iz 63 držav starosti med 19 in 73 let, so poskušali odgovoriti na vprašanje, koliko v povprečju spimo, kateri narodi spijo manj in kateri več, v katerem starostnem obdobju raje poležavamo in ali ženske spijo več kot moški.
V končnem poročilu je zapisano, da je povprečen spanec dolg 7 ur in eno minuto. Najbolj zaspana, ali pa bolje rečeno najbolj naspana, je mladina med 19 in 33 letom iz vzhodne Evrope, ki si v povprečju na noč privošči 7,4 ure spanca. Njihovi kolegi iz vzhodne Azije so zadovoljni že z dobrimi sedmimi urami gledanja pod veke. Najmanj poležavanja si privošči starejša populacija v vzhodni Aziji, kjer se v povprečju zadovoljijo s 6,8 urami spanja.
Med državami so rekorderji v Albaniji, kjer v povprečju spijo 7 ur in 53 minut, na drugem koncu planeta, na Japonskem pa očitno menijo, da je spanje precenjeno in si ga privoščijo le okoli 6 ur in pol.
Naši sosedi Hrvati si glede na raziskavo privoščijo 7ur in 15 spanja, a krepko zaostajajo za omenjeno Albanijo ter Češko, Slovaško, Romunijo Srbijo in Ukrajino, kjer vedo, kako se streže rečem v postelji.
Raziskava je pokazala, da ženske v starostni skupini med 30 in 50 letom v povprečju spijo kar 12 minut dlje od moških, skozi vsa starostna obdobja pa se ta razlika zmanjša na 7,5 minute. Slovenija v raziskavi ni sodelovala, zato se nam z rezultati ni treba obremenjevati in lahko spimo, kolikor nam srce poželi.