Seznam, kaj pomaga

Pri povišanem holesterolu nikar ne izpuščajte obrokov

Mare Koren
12. 11. 2022, 18.11
Deli članek:

Danes ima veliko ljudi težave s povišanim holesterolom. Delno je za to kriva genetika, delno pa smo krivi sami, ker se neustrezno prehranjujemo.

Dreamstime
Dieta je tudi zelo praktična, saj morate o tem, kaj boste dali pod zob, razmišljati le osem ur vsak dan.

Ni nujno, da imate pri čezmerni telesni teži tudi povišan holesterol. Obstajata slabi in dobri holesterol. Slabi se imenuje LDL-holesterol in se nabira na stenah arterij. To lahko povzroči pljučno embolijo in možgansko kap. Jedi, ki zmanjšujejo holesterol, so borovnice, polnozrnata žita, avokado, olive, oljčno olje, pomarančni nektar, modre ribe, jogurt z živečimi kulturami, soja, oreščki in kefir.

Raziskave so dokazale, da tudi česen zmanjšuje vsebnost holesterola v krvi. Zeleni čaj pa zmanjšuje vsebnost škodljivega holesterola v krvi in povečuje vsebnost koristnega. Poleg tega je zeleni čaj antioksidant in preprečuje nastanek rakavih obolenj. Privoščite si ga vsak dan.

Jejte zdravo

Če imate povišan holesterol, morate paziti na prehrano. To pomeni, da mora hrana vsebovati čim manj nasičenih maščobnih kislin, ki so denimo v maslu, slanini, masti, klobasah, mlečnih izdelkih. Seveda ne smete pozabiti, da hrana ne sme biti preveč soljena. Med kuho uporabljajte malo soli ali pa sploh ne. Na krožniku naj bo čim več zelenjave in sadja, saj zmanjšujeta količino maščob v krvi in ščitita žile.

Dreamstime
Ni nujno, da imate pri čezmerni telesni teži tudi povišan holesterol.

Jejte štirikrat na dan

Obroke si porazdelite čez dan. Priporočljivo je jesti vsaj štirikrat na dan. Ne smete pozabiti na zajtrk, saj je eden izmed najpomembnejših obrokov. Pred spanjem ne jejte vsaj dve uri. Poskusite se izogibati prigrizkom, ki so slani. Namesto tega si raje privoščite jabolko. Najbolje bi bilo, da imate dnevno predvidenih pet obrokov. Ti naj bodo manjši in skrbno pripravljeni, tako boste prebavne organe manj obremenjevali, bolje pa bo tudi za krvni obtok. Če se osredotočate na energijski vnos, obroke načrtujte tako, da zajtrk in kosilo vsebujeta 30 odstotkov energije, večerja 20, medtem ko malici po 10 odstotkov energije.