Piše se leto 1969, točneje 11. julij, ko je nekaj dni pred pristankom človeka na Luni glasbeni svet zadel singel Davida Bowieja, Space Oddity. Pesem je bila predpremiera njegovega drugega albuma, ki je izšel novembra istega leta.
Bowie, ena največjih legend rocka, je svoj prvi istoimenski album izdal leta 1967, ki pa je bil komercialno neuspešen. Zato se je njegov menedžer Kenneth Pith odločil, da bo Bowieja dve leti pozneje širši javnosti predstavil v kratkem filmu Love You till Tuesday. Za ta film je Bowie napisal Space Oddity, ki je napovedal premik od prvotnega sloga v bolj psihedelične vode.
Single, izdan na 7-palčni plošči, je naletel na ugodne kritike in BBC ga je uporabljal kot glasbo v ozadju med prenosom pristanka na Luni, a prodaja se ne na domačem trgu ni premaknila z mrtve točke, v ZDA pa so pesem celo prepovedali predvajati na radijskih postajah. Šele oktobra, ko je Bowie izvajal pesem na televiziji, je doživela skok na peto mesto in postala njegov prvi in edini hit na lestvicah še naslednja tri leta. Ob izidu naslednjega, komercialno uspešnega albuma Ziggy Stardust (1972), so založniki v ZDA ponovno izdali tudi Space Oddity, ki je s 15. mestom postala prva Bowiejeva pesem na ameriških lestvicah.
Izgubljen v vesolju
Space Oddity govori o izmišljenem junaku, majorju Tomu, prvem od številnih njegovih junakov v pesmih, ki so se zvrstile v njegovi karieri. K pisanju ga je 1969 navdihnila Kubrickova Odiseja 2001, ki je prišla na platna leto prej. Major Tom leti v vesolju v svoji »pločevinki« in ne sliši klicev nadzornega centra na Zemlji, da je prišlo do okvare in da se ne bo mogel vrniti od tam zgoraj. V pesmi se Tom pripravlja na počasno smrt, brez da bi se sploh zavedal in reagiral na vse dogajanje okoli njega. Pesem odraža nemočnost in obup nad političnimi spremembami, ki so svet zajele konec šestdesetih.
»Planet Zemlja je tako moder, in nič ne morem za to.«
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Glasba pesmi je okarakterizirana kot psihedelična folk balada in najbolj kompleksna pesem, ki jo je Bowie do takrat napisal. Seveda pa je Bowie lik majorja Toma potem uporabil še večkrat. 1980 se pojavi v singlu Ashes to Ashes, ki je postala druga Bowiejeva pesem na vrhu angleških lestvic, slog pa se je tu že približal novemu valu osemdesetih. Bowie, ki je umrl januarja 2016, je tik pred smrtjo izdal album Blackstar in video z istoimensko pesmijo navdih črpa prav pri Space Oddity. V njem ženska z repom odkrije mrtvega astronavta in njegovo z dragulji okrašeno lobanjo odnese s sabo v mesto neke tuje civilizacije.
Tom pri drugih izvajalcih
Major Tom oživi še enkrat pred tem v miksu Pet Shop Boys z naslovom Hello, Spaceboy na Bowiejevem albumu Outside iz 1995. Pravzaprav v tej pesmi spi, nadzorni center pa se poslovi od njega z besedami »Ground to major, Bye, bye, Tom!«.
Major Tom pa ni bil le v Bowiejevi domeni. Pomladi 1983 je nemški synthpop glasbenik Peter Schilling izdal pesem z naslovom Major Tom (popolnoma odtujen). Čeprav uradno ni povezave s Tomom iz Bowiejeve pesmi iz 1969, je v besedilu takoj jasno, da gre za istega junaka. Najprej je bila posneta v nemščini in je prišla na vrhove lestvic v Avstriji, Švici in Nemčiji. Jeseni istega leta je bila izdana še angleška različica, ki je prišla na vrh v Kanadi in na 14. mesto na ameriški Billboard. V letih 1994, 2000 in 2003 so sledili še remiksi. Schillingovega Toma si je 1983 sposodil tudi Plastic Bertrand, Francoz je pesem izdal na albumu Chat va...Et toi?
Tudi ti, William Shatner?
Še ena zanimivost, pesem je 2011 uporabil tudi William Shattner, znan kot kapitan Kirk v Zvezdnih stezah, na svojem četrtem studijskem albumu Seeking Major Tom. Na albumu z vesoljsko tematiko je veliko gostujočih imen, od Alana Parsonsa do Sheryl Crow.
V glasbeni zgodovini je kar nekaj likov, ki imajo svoja nadaljevanja, eden takih je na primer Falcova Jeanny, ki si zasluži posebno zgodbo. Major Tom je umrl skupaj z Bowiejem leta 2016. Ali pač? Istega leta je španska skupina Jay del Alma posnela špansko različico Vuela Major Tom, Schillingove izvedbe s Petrom Schillingom na vokalih. In Major Tom se bo ponavljal še naprej, če ne drugače v priredbah ali remiksih.