Raziskovalci so odkrili vrsto skrivnostnih, "popolnoma poravnanih" lukenj, ki so vkopane v morsko dno približno 1,6 milje (2,6 kilometra) pod površino oceana, a nimajo pojma, kdo ali kaj jih je naredil.
Čudne luknje je opazila posadka plovila Okeanos Explorer Nacionalne uprave za oceane in ozračje (NOAA), ko je raziskovala Srednjeatlantski greben - večinoma neraziskano območje morskega dna, ki je del največjega gorovja na svetu.
Luknje tvorijo ravno črto in se pojavljajo na redno ponavljajočih se razdaljah, obdajajo pa jih drobne gmote sedimentov. To ni prvič, da so na tem območju opazili luknje; dva znanstvenika iz ameriške Nacionalne službe za morski ribolov sta med potapljanjem leta 2004 prav tako opazila skrivnostne vdolbine na oceanskem dnu.
"O teh luknjah so že poročali iz te regije, vendar njihov izvor ostaja skrivnost," so raziskovalci NOAA zapisali na Facebooku. "Čeprav so videti kot, da bi jih naredila človeška roka, se zaradi majhnih kupov sedimentov okoli lukenj zdi, da jih je izkopalo ... nekaj drugega."
Leta 2004 so znanstveniki ugibali, da je luknje naredil organizem, ki živi v usedlinah morskega dna, vendar njihov natančen izvor ni znan. Javna ugibanja na strani NOAA na Facebooku so bila zelo različna - od razpok na površini morskega dna, ki jih je povzročil uhajajoči plin, do podvodnih človeških plovil, ki iščejo zaklade, do mravelj, nezemljanov in celo morskih zvezd, ki uganjajo vragolije.
Raziskovalci bodo regijo raziskovali v okviru odprave Voyage to the Ridge 2022, katere cilj je poleg preučevanja hidrotermalnih vrelcev v regiji ter območij prelomov in razpok kartirati koralne grebene in habitate v regiji. Če bodo imeli srečo, bodo morda ujeli tudi izdelovalce lukenj.
Na oceanskem dnu odkrili "nezemeljske" luknje
Luknje so videti kot tesno poravnani, redno ponavljajoči se vzorci, okoli njih pa so nakopičeni majhni kupčki usedlin.