Zanimivosti

To so najhujše stvari, ki jih je moral narediti v svojih filmih

c.r.
22. 8. 2022, 12.00
Deli članek:

Čeprav se zdi, da je doba superzvezdnikov v Hollywoodu mimo, izjema ostaja Leonardo DiCaprio, ki ostaja v prvi ligi, ne da bi se mu bilo treba zanašati na franšize ali tako imenovane blockbusterje.

Profimedia
Leonardo DiCaprio je osvojil tudi uporabnike Netflixa. Leta 2021 s črno apokaliptično komedijo Don't Look Up.

Začel je kot mlad fantič, ki je sprejel tako rekoč vsako ponujeno vlogo. Sčasoma, ko je njegova cena dovolj zrasla, pa je postal bolj izbirčen. Tako je, še preden je postal polnopravni superzvezdnik, sodeloval z vizionarji, kot so Sam Raimi, Baz Luhrmann in James Cameron. Po letu 1997 je še bolj sledil začrtani poti, hkrati pa mu je uspevalo filme dobro prodajati obiskovalcem kinematografov. Vsekakor nadvse navdušujoče, a si vseeno oglejmo, katere so najhujše stvari, ki jih je moral narediti, da mu je uspelo.

Profimedia
Po Letalcu je tudi DiCapria začela mučiti kompulzivna motnja.

Premagovanje klavstrofobijo

Le malo je filmskih parov, ki se lahko kosajo z Jackom in Rose iz Titanika. Odkar sta se skupaj pojavila na velikem platnu, so oboževalci sanjali, da se tam spet sestaneta.

To so dočakali leta 2008 s filmom Krožna cesta, a niso dobili ravno tistega, na kar so upali. DiCaprio in Kate Winslet sta upodobila zakonca, ki si postajata tuja, igralca pa sta morala več prizorov odigrati v tesnih prostorih, kar je bilo za DiCapria še zlasti naporno, saj ga je še nekaj časa po koncu snemanja mučila klavstrofobija.

Neprijetne navade

DiCaprio je na velikem platnu upodobil vrsto zgodovinskih oseb, tudi industrialca Howarda Hughesa v Letalcu, ki je trpel za obsesivno-kompulzivno motnjo. V Howarda se je tako zelo poglobil, da je začelo trpeti njegovo življenje, saj so se mu vrnile nekatere kompulzivne navade iz otroštva, denimo izogibanje razpokam v tleh.

Otresel se jih je po nekaj mesecih.

Profimedia
Pretepi v filmu Tolpe New Yorka so bili pristni.

Dohajanje Daniela Day-Lewisa

Če kdo, potem gre za potrebe vloge do skrajnosti Daniel Day-Lewis. Leta 2002 ga je z DiCapriem v filmu Tolpe New Yorka združil režiser Martin Scorsese. Da bi mu lahko sledil, se je DiCaprio odpovedal dvojnikom in kaskaderjem – pretepe sta odigrala kar sama, nekaj klofut pa sta si izmenjala tudi pred nekaterimi prizori, da bi se nanje pripravila.

Profimedia
Ena najbolj pomembnih vlog, za katero pa je tudi veliko potrpel.

Iz oči v oči z duševnimi težavami

Čeprav navadno igra v dramah, se je preizkusil tudi v trilerjih. Dober primer tega je Zlovešči otok, ki je plod vnovičnega sodelovanja s Scorsesejem. DiCaprio je pozneje povedal, da so bile priprave na vlogo travmatične, izkušnjo snemanja pa je označil za eno od najbolj intenzivnih v svojem življenju.

Profimedia
V filmu Povratnik je bil večkrat podhlajen.

Izkušnja podhladitve

Večino kariere se je izogibal filmom z velikimi budžeti. To pomeni, da so mu bile prizanesene tegobe, kot je urjenje v borilnih veščinah. Nato pa je prišel Povratnik, ki mu je res dal vetra glede telesnega napora. V gonji za avtentičnostjo je režiser Alejandro G. Inarritu od DiCapria zahteval nečloveške napore: spal je v živalskem kadavru in bil skoraj ves čas podhlajen. K temu je pripomoglo tudi dejstvo, da je moral zaplavati v ledeno mrzli reki.

Čeprav ne gre ravno za napor, pa je treba omeniti, da so bila bizonova surova jetra, v katera v filmu zagrize njegov lik, prava.

Profimedia
V Volku z Wall Streeta je jedel, dokler ni bruhal.

Veliko časa

DiCaprio se redno uvršča med hollywoodske lepotce – le komu bi torej padlo na pamet, da bi kazil njegovo lepoto? A za film J. Edgar drugače ni šlo, saj je upodobil J. Edgarja Hooverja v letih oblikovanja Zveznega preiskovalnega urada in tudi kot ostarelega moškega, torej v razponu več desetletij. Na koncu je bil DiCaprio zaradi ličil in maske skoraj nerazpoznaven.

Profimedia
Zlovešči otok - priprave so bile travmatične.

Jedel, dokler ni bruhal

Medtem ko je v Povratniku šlo za preživetje, je v Volku z Wall Streeta šlo za prikaz neobrzdane razuzdanosti. Kot Jordan Belfort je bil primoran storiti marsikaj nezaslišanega, a ironično je, da mu je največ težav povzročila hrana. Soigralec Jonah Hill mu je namreč ponagajal v prizoru, v katerem je DiCapriev lik jedel suši, tako da ga je moral ponoviti približno stokrat. Na koncu ga je pojedel toliko, da ga ni mogel več zadrževati v sebi.

Profimedia
Leonardo DiCaprio v filmu J. Edgar, kjer si ni prav nič podoben.

Leonardo Wilhelm DiCaprio, ki se je rodil 11. novembra leta 1974 v Los Angelesu, je ameriški igralec in filmski producent. Je prejemnik številnih priznanj, med drugim oskarja, nagrade Britanske filmske akademije in treh zlatih globusov. Od leta 2019 so njegovi filmi po svetu zaslužili več kot 7,2 milijarde dolarjev, osemkrat pa se je uvrstil na letno lestvico najbolje plačanih igralcev na svetu.

Kariero je začel konec osemdesetih let prejšnjega stoletja z nastopanjem v televizijskih oglasih. V začetku devetdesetih let je imel ponavljajoče se vloge v različnih televizijskih oddajah, svojo prvo večjo filmsko vlogo pa je dobil kot pisatelj Tobias Wolff v filmu This Boy's Life (1993). Pri 19 letih je prejel priznanje kritikov ter prvi nominaciji za oskarja in zlati globus za vlogo dečka z motnjo v razvoju v filmu What's Eating Gilbert Grape (1993). Mednarodno slavo je dosegel z romantičnima filmoma Romeo + Julija (1996) in Titanik (1997). Potem ko je zadnji postal najbolj donosen film tistega časa, je za nekaj let zmanjšal obseg svojega dela. Da bi se znebil podobe romantičnega junaka, je DiCaprio iskal vloge v drugih žanrih, med drugim v kriminalnih dramah Ujemi me, če me moreš (2002) in Tolpe New Yorka (2002); to je pomenilo prvo od številnih uspešnih sodelovanj z režiserjem Martinom Scorsesejem.

Profimedia
V filmu Krvavi diamant, kjer je znanje črpal tudi od tamkajšnjih plačancev.

Življenje s plačanci

Uspelo se mu je izogniti oznaki akcijski junak, čeprav je odigral vrsto visokooktanskih vlog. Med njimi izstopa tista v filmu Krvavi diamant iz leta 2006. Da bi ji bil kos, se je družil s plačanci v Južni Afriki in se od njih učil govorice ter ravnanja z orožjem.

Profimedia
Čeprav sovraži biti moker, je za potrebe filma Titanik potrpel vse.

Poškodba med snemanjem

Da ima kariero, kakršno ima, gre zasluga njegovi želji po sodelovanju z najboljšimi režiserji. Eden takšnih je tudi Quentin Tarantino, s katerim je leta 2012 posnel film Django brez okovov. Ta vloga izstopa, saj je upodobil negativca. V enem izmed prizorov, ko se dodobra razburi, DiCaprio z roko udari po mizi in razbije kozarec. Krvavitev ga ni vrgla iz tira, nezgoda pa je za vedno ovekovečena v filmu.

Profimedia
V filmu Django brez okovov - poškodba roke je resnična.

Moker, kar naprej moker

Do roba ga je spravil režiser James Cameron. Da bi bil prikaz potopa Titanika čim bolj verodostojen, so se DiCaprio in soigralci dobršen del filma naprezali mokri, če že ne vsaj delno potopljeni v vodo. Cameron ni spregledal, da je DiCaprio sovražil biti moker. Tudi sam tega ni zanikal – kot je dejal pozneje, snemanje v takšnih razmerah res ni zanj. Kako hudo je bilo, priča tudi dejstvo, da sta DiCaprio in Winslettova za potrebe snemanja več ur preživela v tanku z vodo. K sreči sta se dovolj zbližala, da jima ni bilo preveč neprijetno: v isti tank sta namreč tudi urinirala. Kot je razkrila Kate Winslett, sta, ko je bila sila, izmenično zaplavala v kot in se tam olajšala. Ob tem je bilo obema grozno, a bi preoblačenje vzelo preveč časa, je še pojasnila.

Profimedia
DiCaprio in Winslettova sta za potrebe snemanja več ur preživela v tanku z vodo.


Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki