Zakaj so aretirali Winono Ryder?
V Winoni v ameriški zvezni državi Minnesota rojena igralka Winona Ryder je svojo prvo vlogo dobila v filmu Lucas leta 1986, v katerem je zaigrala s Charliejem Sheenom. Temu sta sledili Beetlejuice Tima Burtona in srednješolska drama Heathers.
V nasprotju s številnimi drugimi hollywoodskimi zvezdniki, ki dolga leta nizajo majhne vloge, preden jim zares uspe, je Ryderjeva torej skoraj nemudoma postala zvezda.
Devetdeseta leta prejšnjega stoletja so zanjo bila pestra. V filmu Edward Škarjeroki je nasproti stala Johnnyju Deppu, bila nominirana za oskarja za vlogi v filmih Čas deklištva in Čas nedolžnosti ter se pojavila v filmih Lov na čarovnice ter Nore in svobodne. Tu je še Osmi potnik 4: Ponovno vstajenje, v katerem se je v boju proti Nezemljanom pridružila Sigourney Weaver.
Skratka, zavidanja vredna kariera, ki pa se je ustavila v tirnicah, ko so jo leta 2001 aretirali v mestu Beverly Hills.
Velika medijska pozornost
Winono Ryder so decembra 2001 ujeli, ko je odtujila za več kot pet tisoč ameriških dolarjev oblačil in dodatkov. Pri sebi je imela tudi antidepresiv, za katerega ni imela recepta. Primer je bil deležen velike medijske pozornosti, igralka pa je na koncu bila spoznana za krivo. Dobila je pogojno kazen, opraviti je morala družbeno koristno delo, plačati globo in obiskovati terapijo.
Duševno (ne)zdravje
Nobena skrivnost ni, da je v letih pred tistim usodnim dnem imela težave z duševnim zdravjem, zaradi česar je bila tudi hospitalizirana v psihiatrični bolnišnici. V intervjujih je odkrito govorila o depresiji, tesnobi, osamljenosti in stresu. O sebi je povedala, da si želi nekoga, s katerim bi se lahko odkrito pogovarjala, in da izkuša »veliko bolečine«.
O napadih panike, ki jih je doživljala, pa je povedala: »Moje dihanje postane oteženo, vse se pospeši, mene pa postane zelo strah.«
Svoje težave z duševnim zdravjem je povezala s prej omenjenim incidentom. »Psihološko sem se morala znajti na mestu, kjer sem si želela le, da se ustavi. Tako sem dobila čas, ki sem ga resnično potrebovala.« Se pravi čas, ki ji ga ne bi bilo treba porabiti za igranje v filmih. Po letu 2001 se je za nekaj let potuhnila, preden se je vrnila k velikim vlogam in ozaveščanju o težavah z duševnim zdravjem.
Novi preboj
V preostanku prvega desetletja novega tisočletja se je lotila le nekaj manjših vlogah, denimo Spockove mame v Zvezdnih stezah leta 2009. Po letu 2010 sta sledila Črni labod in Dilema, a pravi preboj je bila serija Stranger Things iz leta 2016.
Ponovno zavzeto platformo je izkoristila za razpravo o duševnem zdravju. »Ni mi žal, da sem spregovorila o tem, kako sem izkusila depresijo. Resda zvezni klišejsko, ampak govorila sem z več ženskami, ki so mi zaupale, koliko jim je to pomenilo.«