ZA UŽITEK IN VSAJ NEKAJ PRIDELKA

Vrtiček na balkonu: kaj posejati čim prej, na kaj moramo posebej skrbeti

Renata Ucman/revija Jana
17. 4. 2022, 21.15
Deli članek:

Če nimamo vrta, si vrtiček z zelišči, dišavnicami in začimbnicami ter nekaj zelenjave lahko uredimo kar na sončni terasi ali balkonu. Tako bomo pridelali vsaj nekaj pridelka za svežo in slastno obogatitev domačega krožnika, obenem pa uživali v vrtičkanju in vzgoji rastlin.

Davor Špehar
V koritu, ki je dolgo 80 cm in široko 40 cm, lahko posadimo vse od peteršilja, bazilike, origana, timijana do listnega česna in tako dalje.

Agronom Davor Špehar, vodja vrtnarskega spletnega portala Zeleni svet, je razložil, katere vrste zelišč in zelenjadnic lahko posadimo v večje lonce in korita ter kako jih negujemo, zalivamo in dognojujemo, da bodo lepo uspevale.  

Za vrtičkanje izberimo dovolj osončen balkon ali teraso s primerno nosilnostjo. »Balkon naj bo svetel, s čim več urami sonca na dan. V mestu so za to še najprimernejše večje terase in balkoni s tako ograjo, da lahko sonce doseže rastline na njem. Če balkonska ograja senči notranji del balkona, je lahko rešitev sajenje zelišč, jagod in balkonskih plodovk v obešanke ali večja korita, obešena na ograji. Na zastekljenih balkonih z dovolj svetlobe, kjer je topleje kot na prostem, jih lahko začnemo gojiti že prej. Toplotno občutljiv paradižnik celo mesec dni prej,« je povedal agronom Davor Špehar.

Za sajenje izberimo velike lonce in korita

Za pridelavo zelišč in zelenjadnic na balkonu izberimo primerno velike posode. »Za sajenje zelenjadnic na balkonu je najbolje uporabiti večje lonce, po možnosti s premerom od 50 do 60 centimetrov. Tudi za sajenje paradižnika in drugih plodovk izberimo posodo z od 50 do 60 centimetri primera ali pa vsaj lonec z najmanj 30 litri zemlje. Za sajenje zelenjadnic in zelišč uporabimo čim večja korita z 80 centimetri dolžine in po možnosti s čim večjo širino. Dobro je, da imajo vodno rezervo, spodaj pa podstavek, da voda ne teče po balkonu. Običajno na dno loncev naložimo glinopor ali drobno kamenje za drenažo. Izberimo ustrezno zemljo za sajenje zelenjadnic in zelišč, vanjo pa primešajmo sredstva, ki zadržujejo vodo. Zadnje čase so priljubljene zelene kocke iz naravnih materialov, ki jih zmešamo z zemljo in zadržujejo vodo v njej. Ko gremo za kak dan na morje, se tako zemlja ne izsuši prehitro.«

Zeliščni vrtiček v koritih

Na balkonu ali terasi lahko pridelamo svoja najljubša zelišča. »V urbanih delih ljubitelji vrtnarjenja v večjih loncih in koritih najpogosteje gojijo prav slednja. Vendar ta na balkonu in terasi nujno potrebujejo sonce, v senci ne bodo uspevala. Zelišča je na balkonu tudi bolj smiselno gojiti kot zelenjavo. Če bomo posadili štiri večja korita zelišč, jih bomo pridelali toliko, da jih bomo lahko že od junija sproti rezali. Za njihovo sajenje je najbolje uporabiti korita, ki so dolga 80 in široka 40 centimetrov, z vodno rezervo. Posadimo žajbelj, baziliko, drobnjak, peteršilj, timijan, origano, majaron, meto, meliso in tako naprej. Za balkonsko zasaditev je zanimiv tudi listni česen, ki ga sproti režemo, prav tako olivna zel.«

Paradižnik, paprika in jajčevci v loncih

Tudi plodovke pridejo v poštev. »Izberemo lahko balkonske sorte plodovk, ki so primerne za pridelavo v loncih. Priporočljivo je, da izberemo nizek, grmičast paradižnik s 40 centimetri višine, saj na balkonu navadno ni prav veliko prostora. Izberemo lahko tudi cepljene sadike plodovk, ki imajo bujnejšo rast in večji pridelek. Urbani ljubitelji vrtnarjenja v loncih radi gojijo paprike in čilije. Dobro je vedeti, da čili lahko v zaprtem prostoru prezimi in ga naslednjo pomlad ponovno postavimo ven na sonce. Plodovke v loncih poleg dovolj sonca in hranil potrebujejo dovolj zalivanja. Že v času tvorbe plodov potrebujejo redno zalivanje vsak dan. Redno vsak teden jih dognojujemo s tekočimi organskimi gnojili, ki jih zmešamo z vodo.«

Od redkvic, rukole do fižola

V večjih loncih na balkonu lahko pridelamo tudi nekaj drugih vrst zelenjadnic. »Otroci v tem času v posode na balkonih zelo radi posejejo semena redkvic, rukole in tržaškega solatnika, ki ju lahko sproti režemo. Redkvice različnih barv so za otroke zelo vabljive. V večje lonce lahko aprila posadimo še sadike solate ali konec aprila in na začetku maja posejemo nizki fižol. Če bomo izbrali visoki fižol, mu postavimo primerno visoko oporo.«

Balkonski vrt zasnujmo že aprila

Velika večina balkonskih vrtičkarjev začne saditi aprila. Davor Špehar priporoča, da čim prej v lonce posejemo redkvico, rukolo in solate, da bomo lahko prej pobirali pridelek. »Uporabimo lahko seme redkvice na traku, da ne bo posejano preveč na gosto. Čim prej posadimo tudi sadike jagod, malin in robid,« še namigne.

Jagode v loncih ali obešankah

V loncih lahko pridelamo jagodičevje. »V lonce širine od 50 do 60 centimetrov pa lahko posadimo tudi nizke sorte malin, robid in tako naprej. Še posebej so všeč otrokom, ki poleti sproti obirajo plodove.«

Skrb in nega balkonskega vrtička

Za zelenjadnice, zelišča in jagodičje, ki smo jih posadili, moramo redno skrbeti in jih ustrezno negovati, da bodo uspevali. »Zemlja v loncih se hitreje izsuši kot na prostem. Zato poskrbimo, da bomo te rastline vsak dan zalivali z vodo. Če sonce močno pripeka in je vroče, jih moramo v loncih zalivati še več. V najhujši poletni vročini jih zalivamo tudi dvakrat na dan, zjutraj in zvečer. Uporabimo primerno zalivalko. Za gnojenje zelenjadnic, zelišč in jagodičja v loncih uporabimo tekoča organska gnojila, ki jih redčimo z vodo. Z njimi vsak teden enkrat dognojujmo te rastline. Ker so taka gnojila rjave barve, pazimo, da ne bodo iz podstavkov tekla po balkonu. Zato uporabimo primerno globoke podstavke.«

Za zgodnejšo pridelavo sadimo v toplo gredo

Za pridelavo zelišč in zelenjadnic na terasi so v zadnjem času na voljo tudi tople visoke grede s prosojnim pokrovom iz umetnih mas, ki so z nogami dvignjene od tal in zato manj težke. »Tople grede je na terasi dobro uporabiti zgodaj spomladi, ko je zunaj še hladneje. Ker so rastline v njih bolj zaščitene pred ohladitvijo in zmrzaljo, bodo hitreje zrasle. Poleti pa mora biti taka topla greda nujno odkrita,« pravi Davor Špehar.

Vertikalna zasaditev na majhnih balkonih

Če je balkon majhen in bi vseeno radi vzgajali zelišča, jih lahko posadimo v vertikalni zasaditvi. »Za vertikalno vrtnarjenje lahko uporabimo leseno paleto ali pa viseči žepni vrt, pri katerem rastline sadimo v posamezne žepe. Ker so ti majhni, se zemlja v njih še hitreje izsuši. Zato taka zasaditev potrebuje še več nege in zalivanja,« pravi Davor Špehar. Eden od preprostejših načinov vertikalnega vrtnarjenja na majhnem balkonu je, da na steno na različnih ravneh pritrdimo lonce in tako bolje izkoristimo prostor. Uporabimo lahko tudi posode, ki omogočajo sajenje v več ravneh.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu