Če ste gledali film "Preden zaspim" z Nicole Kidman v glavni vlogi, ali brali knjigo z istim naslovom, potem veste, da glavna junakinja trpi za amnezijo - izgubo spomina - in se vsako jutro zbudi, ne da bi vedela, kje je, kdo so ljudje, ki jih srečuje in kaj se je dogajalo prejšnji dan.
Morda se komu zdi, da kaj takega v resničnem življenju ni mogoče, pa je.
PROMETNA NESREČA MU JE SPREMENILA ŽIVLJENJE
Daniel Schmidt je lahko srečen, da je živ. Leta 2015 je bil žrtev hude prometne nesreče, v kateri je utrpel hude telesne in možganske poškodbe. "Šel sem na obisk k sestri in vozil sem se po avtocesti. Nastal je zastoj in bil sem zadnji v koloni," se spominja Daniel. "Nenadoma se je za menoj pojavil avtomobil, kombi, v katerem je bila mlada družina. Voznik ni opazil zastoja in je treščil vame z več kot 140 km na uro. Celo avtocesto so potem zaprli, mene pa so s helikopterjem prepeljali v bolnišnico. Imel sem veliko poškodb. Na srečo niso bile življenjsko nevarne, sem pa utrpel možganske poškodbe, ki so jih označili kot 'poškodbe tretje stopnje'."
Po nesreči se je moral ponovno učiti hoditi in govoriti, ni pa si mogel povrniti svojega spomina. Njegovi možgani namreč ne morejo več spremeniti kratkoročnih spominov v dolgotrajne, kar pomeni, da si ne zapomni ničesar, kar se je zgodilo čez dan - ljudi, ki jih je srečal, krajev, ki jih je obiskal, stvari, ki jih je naredil ali so se mu zgodile ... ničesar.
NAJVEČ ŠEST UR SPOMINA
Kljub temu, da je Daniel uspel povrniti kontrolo nad svojim telesom, pa se je njegovo življenje močno spremenilo. Zaradi izgube spomina se recimo ne spominja več svojih starih prijateljev, močno ga motita hrup in množice ljudi. Njegovi možgani preprosto ne zmorejo sprocesirati vseh slišnih in vidnih informacij in takrat se mu začne vrteti v glavi. Zato si v množici ali hrupnem okolju nadene slušalke in z glasbo prežene hrup. Tudi za vsakodnevno pot s tramvajem in vlakom mora uporabiti zapiske, da ve, na kateri postaji mora izstopiti ali kako pride do perona, na katerem stoji njegov vlak.
Dogodke, ki se mu zgodijo čez dan, si lahko zapomni za največ šest ur, so ugotovili zdravniki. Zato si mora vse, kar se mu je čez dan zgodilo zapisovati, da si tako 'ohranja' spomin. Naslednje jutro se namreč ne spomni ničesar. Za malo dlje časa se mu v spomin vtisnejo dogodki, ki trajajo dlje časa.
"NAJBOLJ OBŽALUJEM, DA SE NE SPOMINJAM DNE, KO JE BIL ROJEN MOJ SIN"
O njem je televizija Arte posnela dokumentarec. (ogledate si ga lahko TUKAJ) "Snemali smo ga dlje časa in običajno po dva dni zaporedoma, da si nas je Daniel zapomnil. Če bi naredili pavzo za teden ali dva, si nas nikakor ne bi mogel zapomniti," pripoveduje režiserka Nadine Nieman. "Vendar smo se pripravili. Vedno sem z njim govorila dan pred snemanjem. Lahko si zapomni glasove. In naše fotografije je imel obešene v kuhinji."
Tudi njegova zveza s tedanjim dekletom je popolnoma drugačna. Danes ne živita več skupaj. "Moram biti v stiku z njo vsaj enkrat v treh dneh,"pripoveduje Daniel."Vsaj enkrat v tem času moram slišati njen glas, se z njo pogovarjati in kar je najpomembnejše, morava se videti. Če tega ne bi naredila, bi bilo srečanje z njo po več kot treh dneh zame kot prvo."