Na Kitajskem se širi nov lepotni trend, ki veli, da nič ni lepšega od popolnoma okrogle glave in nič ni gršega od ravne. In seveda so nadobudni starši ta trend vzeli še kako resno, ponudniki raznih pripomočkov pa niso daleč za njimi. In tako se vse več staršev trudi, da bi čim bolj “zaokrožilo” mehke lobanje svojih otrok - s prilagojenimi vzglavniki, spalnimi blazinami in celo 4000 evrov dragimi “čeladami”.
Majhni otroci te čelade nosijo več ur na dan, da bi "popravili" ploskost na zadnjem delu glave.
"Mislim, da ima nošenje naglavne čelade enako funkcijo kot nošenje ortodontskega aparata, torej da popravi del telesa in ga naredi lepšega," je na forumu Xiaohongshu vztrajala neimenovana mati, ki je za svojo sedemmesečno hčerko dala izdelati "opremo za popravljanje glave" po meri.
Dodala je: "Sama imam plosko glavo in vem, kako boleče je to za ženske, ki zasledujejo lepotne ideale. Ne želim, da bi moj otrok odraščal in sovražil ta del sebe."
“HVALEŽNI VAM BODO”
Ta modna muha se je razmahnila na spletu, kjer uporabniki spodbujajo druge starše, delijo fotografije svojih “grdih” ploskih glav in ponujajo nasvete, s katerimi ljudje lahko delno prekrijejo ploskost glave.
"Oblika glave opredeljuje vašo privlačnost. Zagotovite svojim otrokom dober začetek in popravite njihove naglavne kosti, dokler še lahko," je na družbenem omrežju Weibo zapisal eden od uporabnikov.
Spet druga uporabnica tega omrežja je jasno izrazila nezadovoljstvo s svojim delom telesa: "Poglejte mojo ploščato glavo. Mamo sem vprašala, ali je to zato, ker me je silila spati na hrbtu, da bi bila moja glava namenoma ploščata. Videti je, kot da bi mi odrezali zadnji del glave."
Prodajalec pripomočkov za spreminjanje oblike lobanje na eni od najbolj priljubljenih kitajskih spletnih trgovin je opozoril: "Če je vaš otrok star tri mesece, bi morala biti sprememba opazna v približno 45 dneh. Starejši ko je otrok, počasneje se mu razvija lobanja."
NOVI STARI TREND
Zanimivo je, da so zaskrbljeni starši na Kitajskem nekoč za svoje otroke želeli ravno nasprotno - želeli so, da bi njihovi otroci imeli ploščate glave in ne okroglih. To pa zato, ker so ploščate glave veljale za znak sreče.
Podobno kot nekateri današnji starši so tudi prejšnje generacije storile vse, da bi njihov otrok imel idealno obliko glave, le da je takrat šlo za “ravnanje” namesto “zaokroževanja”. Nekateri so šli celo tako daleč, da so svoje otroke dali spati na knjige ali deske v upanju, da bodo tako oblikovali njihove mehke lobanje.
Tako je nedavni trend "okrogle glave" na Kitajskem hkrati nov in star. Lepotni standardi se nenehno spreminjajo. Mnogi starši, med katerimi je verjetno mnogo takšnih, ki so zelo obremenjeni z lastnim videzom, pa so pripravljeni narediti vse, kar je potrebno, da bi bili v koraku z njimi.