Medtem ko se cel svet bori proti pandemiji Covida-19, se oblasti v Kinšasi, prestolnici skoraj sto milijonske Demokratične republike Kongo, borijo proti epidemiji, ki grozi, da bo uničila življenja milijonov mladih. V glavnem mestu, ki ima okoli 17 milijonov prebivalcev, se je namreč posebej med mladimi razpaslo uživanje droge, ki jo imenujejo "bombé" in ki sicer živahne mladostnike spreminja v brezdušne "zombije".
POCENI DROGA IZ AVTOMOBILSKIH KATALIZATORJEV
Beseda "bombé" v lokalnem jeziku Lingala pomeni "močan". Drogo pa pridobivajo z drobljenjem keramičnega jedra avtomobilskih katalizatorjev, ki sicer služijo za zmanjšanje količine strupenih plinov iz izpušnih cevi. Keramiko zdrobijo v prah in ji dodajajo zmlete različne vrste tablet, tisti, ki to mešanico zaužijejo, pa zapadejo v katatonično stanje, v katerem so več ur, lahko tudi več dni, popolnoma negibni in brezčutni, kot "izpraznjeni", ali pa brezciljno tavajo naokrog kot zombiji iz filmov.
Toksikolog profesor Ndelo Di Panzu je za lokalni radio povedal: "Uživalci bombéja se čudno vedejo. Videti so, kot bi bili brez zavesti, stoje spijo, hodijo drugače, praskajo se po telesu. Včasih jočejo, včasih se smejijo, brez vidnega razloga. Ne skrbijo več za higieno, ne jedo, pretežni del dneva prespijo. Kjerkoli."
Za nemški časopis Der Spiegel pa je eden od uporabnikov droge povedal, da včasih drogi primešajo tablete za spodbujanje teka, da bi tako uživalci, ko so pod vplivom mamila, vsaj kaj pojedli. "Če jih ne bi dodajali, potem več dni ne bi pojedel ničesar," je za časopis povedal neimenovani uživalec.
"NA ZAHODU IMAJO DENAR. TUKAJ NIMAMO NIČESAR ..."
Ker je glavna sestavina pridobljena iz materiala iz rabljenih avtomobilov, je bombé zelo poceni - en odmerek stane okoli 1 dolar, zaradi česar je mamilo postalo lahko dosegljivo. "Bombé nam pomaga pozabiti vse skupaj. Na zahodu imajo denar in bančne račune. Tukaj nimamo ničesar. Z bombéjem je lažje živeti," je povedal eden od uživalcev.
Dolgoročni učinki kajenja ali njuhanja rjavega prahu še niso znani. Droga je namreč v uporabi šele nekaj mesecev in zato jo mnogi uživajo brezskrbno. Doslej zaradi uživanja tudi še ni bilo smrtnih žrtev ali resnih posledic. Glede na to, da katalizatorji vsebujejo več vrst strupenih in rakotvornih snovi ter redkih kovin, se zdravniki bojijo, da je to samo vprašanje časa. Verjetno nekaj mesecev.