Egiptovski faraon Ramzes II. velja za najmogočnejšega faraona starega Egipta. Vladal je pred okoli 3.300 leti in je bil eden od faraonov z najdaljšo dobo vladanja. Umrl je star več kot 90 let in to v času, ko je bila poprečna življenjska doba med 30 in 40 let. Znan je bil tudi po tem, da je za časa svojega življenja zaplodil več kot 100 sinov, deklic pa niti niso šteli.
Vladal je v zlati dobi Egipta, v obdobju tako imenovanega "Novega kraljestva" in je pripadal 19. dinastiji egipčanskih vladarjev. V Egiptu je dal zgraditi več spomenikov od kateregakoli drugega faraona ali faraonke. Pridobil si je naslov "Ramzes Veliki".
Pokopali so ga v Dolini kraljev, kasneje pa so njegovo mumijo prenesli v drugio grobnico, kjer so jo našli leta 1881. Štiri leta kasneje so jo prenesli v Egiptovski muzej v Kairu, kjer je še danes. Zdaj so njegovo mumijo uporabili znanstveniki, ki se ukvarjajo z reprodukcijo obrazov nekdanjih ljudi in izdelali podobo Ramzesa, kakršen je najverjetneje bil videti v mlajših in starejših letih. Rekonstrukcija je bila lažja, ker je Ramzesova mumija relativno dobro ohranjena in so obrazne poteze še dobro vidne.
In še ena zanimivost: Ramzes II. je edina egipčanska mumija z lastnim potnim listom. Oblasti so mu ga izdale že leta 1974, ko so njegovo mumijo odpeljali v Pariz, kjer so jo morali oskrbeti, ker je kazala znake hitrega propadanja. Po francoski zakonodaji pa mora vsako človeško bitje, živo ali mrtvo za vstop v državo imeti potni list. Tako je egiptovska vlada dokument izdala tudi pokojnemu faraonu, v predelu, kjer je bilo potrebno vpisati poklic, pa so zapisali "Kralj (pokojni)".