Vsi globoko v sebi vemo, katera živila bi morali in katerih ne bi smeli uživati. Vendar je nova študija razkrila šokantno količino škode, ki jo lahko povzročimo svojemu telesu, če se ne odločimo za bolj zdravo alternativo.
Raziskava, ki jo je izvedla šola za javno zdravje Univerze v Michiganu, je pokazala, da lahko en hot dog človeku vzame kar 36 minut življenja.
Študija, ki je več kot 5.000 živil razvrstila glede na pridobljene ali izgubljene minute na porcijo, je pokazala, da je priljubljena jed lahko za nas zelo škodljiva. Poročilo navaja, da je to posledica "škodljivih učinkov predelanega mesa, soli in maščob”.
Analizirana živila so se gibala med 74 izgubljenimi in 80 pridobljenimi minutami na porcijo.
Nekoliko žalostno, a ne presenetljivo, da so vse jedi, ki smo jih vzljubili na tem svetu, kot so hamburgerji, kruhki s slanino in sladke pijače, prav tisti, ki lahko pospešijo naše slovo od tega sveta. Medtem ko nas bodo živila kot so sadje, zelenjava in žitarice, obdržale tukaj veliko dlje.
Na primer, ena 85-gramska porcija piščančjih krilc pomeni 3,3 minute izgubljenega življenja, medtem ko bi mu (presenetljivo!) sendvič z arašidovim maslom in marmelado dodal kar 33 minut.
V razpravi o ugotovitvah je raziskovalna skupina, ki je pripravila študijo, povedala, da gre za zapleteno zadevo. Dejali so: "V tem primeru gre za zelo kompleksen problem. Prejšnje študije, ki so preučevale zdravo ali trajnostno prehrano, so svoje ugotovitve pogosto omejile na razpravo o rastlinski in živalski hrani, pri čemer je bila slednja stigmatizirana kot najmanj hranljiva in trajnostna. Čeprav smo ugotovili, da je rastlinska hrana povprečno boljša, obstajajo precejšnje razlike med rastlinsko in živalsko hrano, ki jih je treba upoštevati, preden bi se lahko opravičilo tako posplošeno sklepanje."
Poleg vpliva živil na telo posameznika pa je študija preučevala tudi vpliv določenih skupin na naš planet. Ugotovila je, da so okoljsko najbolj trajnostna živila sadje, zelenjava, stročnice, oreščki, polnozrnata žita in nekateri morski sadeži. Največjo škodo pa so povzročala živila, kot so predelano meso, svinjina, govedina, jagnjetina in sir.
Ekipa je dodala: "V skladu s prejšnjimi študijami to kaže, da hranilno koristna živila nimajo vedno najmanjšega vpliva na okolje in obratno."