Zanimivosti

Muzej s tisočimi okostji in kraljevim drobovjem

kl
10. 6. 2021, 20.00
Deli članek:

Nekoč se je del drobovja cesarice Marije Terezije razlil po tleh. Katedralo so zaradi smradu morali za dva dni zapreti. V času kuge pa so zapornike izkoristili za grozljivo delo.

atlasobscura.com
Kosti v kripti dunajske katedrale

Velika Štefanova katedrala na Dunaju privlači mnogo turistov, ki občudujejo njeno mogočno arhitekturo. Mnogo pa jih ne ve, da se pod njo skriva nekaj "temačnega". Le redki, ki obiščejo Stephansdom, kot Dunajčani imenujejo katedralo, najdejo tudi vhod v njeno podzemno kripto, čeprav je ta vsem na očem.

Sicer je vstop v kripto mogoč samo v okviru vodenega ogleda, enkrat na leto, na cerkveno noč, pa jo odprejo tudi za širšo javnost.

atlasobscura.com
Katedrala Sv. Štefana na Dunaju

Nevpadljivo stopnišče na levi strani glavne cerkvene ladje vodi v podzemno kripto, ki je razdeljena na veliko malih kript in katakomb. Podzemna grobnica še vedno služi kot prostor za pokopavanje umrlih. Zadnjega so tam pokopali dunajskega nadškofa Franza Kardinala Königa, leta 2004.

Sicer pa so v kripti shranjena okostja več kot 11.000 ljudi. Lobanje, stegnenice, rebra, koželjnice in druge kosti. Še bolj kot kosti pa so morda zanimive posode v vojvodski kripti, ki hranijo notranje organe princev, kraljic in cesarjev. Med omenjenimi je na primer tudi želodec slavne cesarice Marije Terezije.

Ne tako davno nazaj se je zgodilo, da je eden od pečatov na posodi popustil in vsebina 200 let starega in že utekočinjenega drobovja se je razlil po tleh. Smrad je bil tako močan, da so katedralo morali za dva dni zapreti in toliko je tudi trajalo, da si je kdo upal vstopiti  kripto in počistiti cesarsko drobovje in ga spraviti nazaj v posodo.

atlasobscura.com
Posode s kraljevskim drobovjem

Katedralo so zaradi neprijetnega vonja večkrat zaprli tudi v 18. stoletju. Leta 1735 je Dunaj prizadela epidemija bubonske kuge. Da bi "Črno Smrt", kot bolezen imenovali zajezili, so na Dunaju izpraznili mnoga pokopališča in kostnice in njihovo vsebino prenesli v kripto v katedrali. Pravzaprav niso ravno nosili kosti in bolj ali manj razpadla trupla pač pa so jih v kripto zmetali skozi odprtino narejeno v tleh katedrale. Posledica tega "hitrega pokopa" je bila, da je smrad iz katakomb nemalokrat udaril iz podzemlja in onemogočil bogoslužje v cerkvi.

Da bi se spopadli s smradom in naredili malo več prostora za nova trupla, so v kripto spustili nekaj zapornikov, ki so morali z razpadajočih trupel odstraniti meso ter razkosati in kosti ter jih naložiti v urejene kupe z lobanjami na vrhu. Vse pa kaže, da svojega dela nesrečniki niso opravili do konca, saj so v nekaterih delih kripte kosti še vedno razmetane.

atlasobscura.com
Razmetane kosti v kripti dunajske katedrale

atlasobscura.com
Krste v kripti dunajske katedrale

Estrada

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

pia zemljic
Pia Zemljič

Igralko sin že zgleda 'z viška'

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu