Verjetno si lahko predstavljate, da prešteti ptiče ni lahko. Pa vendar so znanstveniki, ki že desetletja spremljajo njihove populacije, uspeli napraviti - sicer precej grobo - oceno o njihovem številu.
V študiji, objavljeni pred slabom tednom v časopisu ameriške Nacionalne znanstvene akademije, je skupina raziskovalcev z avstralske univerze objavila članek, v katerem je podala oceno o številu ptic, živečih na našem planetu. Znanstveniki so pri tem uporabili posebno metodologijo, s katero so zbrali podatke od profesionalnih in neprofesionalnih združenj po svetu, ki spremljajo ptičje populacije in pokrivajo 92 odstotkov vseh ptičjih vrst - natančneje 9.700 vrst ptic.
V raziskavi znanstveniki pravijo, da med vrstami prevladujejo redke vrste ptic, zaradi česar bo potrebno v bodoče ocenjevanje vključiti več lokalnih ljubiteljskih združenj, ki te populacije spremljajo bolj natančno.
Sicer pa je njihova ocena bila, da na Zemlji trenutno živi okoli 50 milijard posameznih ptic, približno šestkrat več. kot je ljudi.
Največ med njimi naj bi bilo največ navadnih vrabcev (1,6 milijarde), škorcev (1,3 milijarde), kmečkih lastovk (1,1 milijarde) in lednih galebov (949 milijonov).
Število je zares veliko, vendar pa drugi znanstveniki opozarjajo, da bi lahko do konca tega stoletja zaradi klimatskih sprememb in drugih vplivov, ki jih na naravo povzroča človek, izumrlo do 15 odstotkov vseh vrst, še nadaljnih 7 do 25 odstotkov pa bi jih lahko postalo "funkcionalno izumrlih" - to pomeni, da bi se njihovo število zmanjšalo do te mere, da ne bi bile več pomemben faktor v njihovih ekosistemih.