Prvi poskusi na dihurjih so zelo spodbudni, pravijo raziskovalci Avstralskega biotehnološkega podjetja Ena Respiratory, ki razvijajo pršilo.
Medtem ko novi koronavirus razsaja po svetu, se znanstveniki trudijo najti način, kako zaustaviti pandemijo. Poleg cepiv in zdravil iščejo tudi v drugih smereh.
Sedaj so razkrili rezultate preizkušanja molekule, ki naj bi v nosni votlini sprožil imunski sistem, ki bi preprečil nadaljnje širjenje virusa po telesu. Nosna votlina je namreč eden najpogostejših predelov človeškega telesa, kamor virus vstopa in se pogosto razšili preko grla v pljuča, pa tudi v druge organe in lahko povzroči težke zaplete ali celo smrt okuženega.
"Molekula deluje kot široki ščit, ki sicer ni specifičen samo za novi koronavirus," pravi Roberto Solari iz raziskovalne skupine na Imperial Collegu v Londonu, ki sodeluje pri raziskavi.
Molekula, imenovana INNA-051 sproži vrsto procesov, ki preprečujejo, da bi se virus razmnoževal v celicah.
Raziskave so dosedaj izvajali le na živalih - uporabili so dihurje, ki so zelo primerni za raziskave v zvezi s covidom-19. Pri skupini, ki je bila okužena s koronavirusom in so prejeli pršilo, je po petih dneh količina virusa upadla kar za 96 odstotkov v primerjavi s tistimi, ki so prejeli placebo. To je odličen podatek, pravijo raziskovalci, vendar pa morajo raziskavo sedaj pregledati še drugi znanstveniki, ugotoviti pa bo treba tudi, ali je molekula INNA-051 varna za uporabo tudi pri ljudeh.