Državni in verski prazniki so dobili nenavadno konkurenco – mednarodne praznike vsega mogočega. Uvedli so jih novi naraščaji, ki jim niso pri srcu le običaji, temveč tudi drugi, zanje pomembni dogodki.
Dan števila π
Nekaj pred 14. uro se 4. marec na številnih univerzah po vsem svetu začne velika gneča. Profesorji in študenti skupaj mrmrajo niz števil, medtem ko grizljajo kose pice in srkajo kokakolo. Iz zvočnikov pa odmeva Pi, pesem britanske pevke Kate Bush.
Tako se proslavlja dan števila π. Zamisel, da Ludolfovo število (3,1415926), matematična konstanta, ki jo je mogoče definirati kot odnos premera in polmera kroga, dobi svoj častni dan, je dobil kanadski fizik Larry Shaw – tri za mesec marec, 14 kot dan, ko se je ob enih, 59 minut in 26 sekund začelo prvo tekmovanje mladih matematikov.
V angleško govorečem svetu pa na ta dan pečejo tudi pite, saj se beseda za število Pi in za pito ("pie") izgovarjata enako.
Dan za objemanje mačk
Končno so tudi mačke dobile svoj dan. Hišni ljubljenčki verjetno ne poznajo grobosti, na žalost pa je dobro znana potepuhom. Namesto vzklika »šc!« in obmetavanja z vsem mogočim si zdaj 3. maja vse mačke zaslužijo lepe besede in malo nežnosti. Pod sloganom »Objemi svojo mačko« so ljubitelji živali in teh štirinožnih lovcev na miši v ameriški zvezni državi Alabama prvi določili 3. maj kot praznik mačk.
Dan brisač
Ta praznični dan, ko se okrog vratu nosi brisača, je posvečen prezgodaj preminulemu britanskemu pisatelju Douglasu Adamsu (1952–2001). Uvedli so ga zvesti bralci njegove znanstvenofantastične komične serije Štoparski vodnik po Galaksiji. Dan brisač so v čast predmetu, ki je bil izjemno pomemben del prtljage vsakega štoparja, prvič praznovali teden dni po Adamsovi smrti.
Dan poljubov
O poljubu je bilo izrečenih mnogo nežnih in modrih pojasnil. Srečanje dvojih ustnic se je znašlo v zgodbah, med glasbenimi notami, na slikarskem platnu in kot tema znanstvenih razprav. Znanstveniki so odkrili, da je poljubljanje na več načinov koristno za zdravje, ker povečuje delovanje žlez z notranjim izločanjem. Endorfina, hormona sreče, je pri poljubljanju veliko več, kortizola, hormona strahu, pa veliko manj. Nadledvična žleza izloča več adrenalina in pohitri srčni utrip. Tako sta romantika in zdravje z združenimi močni ustoličila poljub kot svetovni praznik. Čim več jih boste izmenjali 6. julija, večji bo njihov pomen, kot pravijo privrženci poljubljanja.
Dan kruha z maslom
Košček kruha, namazan z maslom, je nedvomno slasten zalogaj. Na mize sveta je prispel iz Nemčije, kjer so ga imeli že v 16. stoletju za zdrav in popoln obrok, še posebej za otroke. Po navadi so ga zjutraj ali zvečer postregli s čajem ali mlekom, včasih pa okrepili tudi s klobaso. Slovesno vrnitev enostavnega obroka so določili mladi Nemčije in 26. september razglasili za dan, ko se za zajtrk je kruh, namazan z maslom. Njihovemu zgledu je sledilo še veliko drugih po svetu.
Dan smeha
Skoraj vsi vedo, kaj je »smajli« ali okrogel znak rumene barve, ki prikazuje nasmejan obraz. Takoj, ko si ga je leta 1963 izmislil ameriški oblikovalec Harvey Ball (1921–2001), je bilo jasno, da ne bo osvojil le Worcestra v Massachusettsu, rojstnega mesta njegovega avtorja, temveč tudi ves svet, in da bo vsakemu človeku na obraz privabil nasmeh. Tako se je tudi zgodilo. »Smajli« se je pojavil na vseh meridianih kot zaščitni znak nekega proizvoda, kot okras, značka, nalepka ali balon. Znak nasmejanega obraza, dobrodušen in sproščen, je bil in ostal simbol sreče za vse generacije. Potem pa je dobil tudi svoj dan. Avtor znaka je leta 1999 v Massachusettsu razglasil tretji dan oktobra za svetovni dan smeha. Z rumeno masko stiliziranega nasmejanega obraza je sporočil, da je zaželeno, da se vsaj ta dan od povsod zasliši smeh.
Dan čokolade
Dan čokolade so prvič zaznamovali v muzeju v Kölnu, ko je klub proizvajalcev te sladkarije svečano prikazal veliko izbiro različnih vrst te poslastice z namenom, da potrošnikom omogočijo, da čim več izvejo o ponudbi na trgu, vendar pa tudi o izvoru, proizvodnji in razlikah med vrstami čokolad. Vsi čuti zbranih so uživali v sladki pojedini. Z očmi so izbirali, nato globoko vdihnili in z nasmehom puščali, da jim čokolada spolzi v grlo.
Iz revije ★★★ POLITIKIN ZABAVNIK ★★★ ki vas morda še čaka v trafikah, zagotovo pa na spletu.