Ko so v kitajskem mestu Chengdu pred dvema letoma začeli z gradnjo šestih 30-nadstropnih stolpnic, na katerih so balkone opremili z do 20 različnimi vrstami rastlin, so bili vsi prepričani, da gre za optimalno ekološko rešitev problema v enem od najbolj onesnaženih mest na svetu. Rastline naj bi v skupaj 826-ih stanovanjskih enotah čistile zrak, prebivalce pa ščitile tudi pred hrupom mesta, v katerem živi več kot 16 milijonov ljudi.
Projekt, imenovan "Qiyi City Forest Garden" so zaključili letos aprila, do sedaj pa se je v stolpnice vselilo le nekaj deset družin. Življenje v novem naselju je namreč neznosno. Rastline, ki so jih posadili na začetku, so se namreč razrasle in stolpnice so prerasle plazilke, po celotnem naselju pa krožijo roji komarjev. Za nameček prebivalce ogrožajo tudi zaradi vetra ali drugih razlogov zlomljene veje, ki lahko vsak hip padejo z velike višine na tla.
Sedaj so investitorji obljubili, da bodo najeli vzdrževalce, ki naj bi rastlinje in komarje spravili pod nadzor. Vendar je tovrstna rešitev dvorezni meč. Manj zelenja pomeni namreč manj prečiščenega zraka, uporaba sredstev proti komarjev pa prav tako ni preveč okolju prijazna.
Lokalne oblasti, ki so projekt začele so sicer še vedno mnenja, da je opremljanje stolpnic z zelenjem v osnovi dobra rešitev. Verjetno res, pa tudi - na napakah se učimo ... Morda.