Zanimivosti

Razstava fotografskih portretov Henrija Cartiera-Bressona

T.P.
29. 9. 2020, 08.55
Posodobljeno: 19. 11. 2020, 18.59
Deli članek:

V Cankarjevem domu je v Galeriji CD in Dvorani Duše Počkaj vse do 31. januarja 2021 na ogled razstava fotografskih portretov legendarnega francoskega fotografa Henrija Cartiera-Bressona.

M24
Henri Cartier-Bresson je fotografiral z Leico, ki jo je kupil v 30. letih prejšnjega stoletja in od katere se menda ni nikdar ločil. Zagovarjal je črno-belo tehniko in bil nasprotnik uporabe bliskavice in rezanja fotografij. Veliko je dal tudi na kompozicijo, ki se je je učil kot študent slikarstva.

Leta 2002 je Cankarjev dom v Veliki sprejemni dvorani že gostil retrospektivno razstavo Henrija Cartiera-Bressona, tokratna z naslovom Iz oči v oči – Tête à tête pa je tematsko naravnana: predstavljenih je sto portretov. Iz oči v oči – Tête à tête je tudi naslov knjige in razstave, za katero je fotografije ob svoji 90-letnici leta 1998 izbral sam Henri Cartier-Bresson. Spremno besedilo za knjigo je prispeval slavni, leto dni mlajši umetnostni zgodovinar Ernst H. Gombrich, premierno pa je bila predstavljena v ugledni londonski National Portrait Gallery. V knjigi so zbrani portreti in občuten odsev javnega in kulturnega življenja 20. stoletja: od Pabla Picassa do Henrija Matissa, Alberta Giacomettija, Simone de Beauvoir, Alberta Camusa, Jeana-Paula Sartra, Marilyn Monroe, Edith Piaf, Coco Chanel, Che Guevare, dalajlame, Igorja Stravinskega in Roberta Oppenheimerja. V Cankarjevem domu so portreti najpomembnejših osebnosti, ki so zaznamovale ta čas, opremljeni tudi s kratkimi biografijami, ki jih je pripravila novinarka in publicistka Patricija Maličev, zaradi česar ima razstava poleg umetniškega tudi kulturnozgodovinski pomen.  

M24
Generalni direktorici Cankarjevega doma Uršuli Cetinski se zdijo fotografije toliko bolj posebne, ker so portreti realni: z izjemo Cheja Guevare se namreč skoraj nihče ne smeji oziroma smehlja.

Gre za ekskluziven razstavni projekt, saj je postavitev razstave v Cankarjevem domu šele njeno deveto gostovanje od leta 1998. Po Londonu je bil predstavljen še v Edinburgu in Liverpoolu, čez deset let so bile tri razstave v večjih avstralskih kulturnih središčih (Canberra, Adelaide in Victoria), pred nekaj leti v francoskem Toulonu in lani v portugalskem Portu. Ljubljansko postavitev je zasnovala in izpeljala arhitektka Katarina Štok Pretnar. Črno-bele fotografije so postavljene kronološko od leta 1933 do leta 1996. V uvodu je predstavljen tudi podrobnejši življenjepis avtorja. V Dvorani Duše Počkaj je na ogled tudi nadvse zanimiv dokumentarni film o tem velikem fotografu z naslovom Odločilni trenutki (1973). Na prehodu iz Galerije v Dvorano Duše Počkaj pa sta postavljena portreta kiparja Vasje Žbone, domnevno edinega Slovenca, ki ga je portretiral HCB. Fotografiji sta nastali v Parizu leta 1977.

M24
Razstava je pripravljena v sodelovanju s fundacijo HCB, ki je svoja vrata odprla maja leta 2003. Ustanovili so jo sam avtor, njegova žena, tudi fotografinja, Martine Franck in hčerka Mélanie Cartier-Bresson s strokovnimi sodelavci.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij