Zanimivosti

NASA raziskuje "magnetno luknjo", ki spominja na Bermudski trikotnik

kl
19. 8. 2020, 18.35
Deli članek:

Nad Južnim Atlantikom obstaja območje, ki zaradi nizkega magnetnega polja moti instrumente ladij in celo satelitov.

phys.org
Južnoatlantska magnetna anomalija

Skrivnostno "luknjo" so znanstveniki uradno poimenovali SAA - "South Atlantic Anomaly", "Južnoatlantska anomalija", razteza pa se med Južno Ameriko in Afriko.

Znanstveniki opažajo, da se območje, kjer je magnetno polje šibkejše tudi za desetino širi in domnevajo, da se ta proces odvija že vsaj 200 let.

Pojav je pomemben zato, ker šibkejše magnetno polje pomeni več nevarnosti za ljudi in življenje nasploh. Zemlja je namreč zaradi svojega jedra, v katerem je veliko železa, kot nekakšen velikanski magnet, okoli katerega se širi magnetno polje. To polje pa naš planet ščiti pred sevanjem iz vesolja - pred visokoenergijskimi delci oz. žarki, ki izhajajo iz Sonca in lahko poškodujejo dedni material in povzročijo nezaželene mutacije, tudi rakava obolenja. Kjer je polje šibkejše, so tako bitja močneje izpostavljena temu sevanju.

arhiv
Magnetno polje varuje Zemljo pred radiacijo iz vesolja.

"Nad Južno Ameriko in južnim delom Atlantskega oceana pa nenavadno šibko polje omogoča, da ti žarki prodrejo bližje površju, kot bi to bilo normalno," pojasnjuje znanstvenik, ki o pojavu piše na blogu ameriške vesoljske agencije NASA.

"Sevanje delcev na tem območju lahko tudi povzroča motnje na računalnikih in vpliva na zbiranje podatkov na satelitih, ki letijo nad tem območjem," še pojasnjuje avtor bloga. Slednje pa je tudi razlog, zakaj se je Nasa lotila raziskovanja tega pojava, ki sicer znanstvenike bega že desetletja.

V zadnjih 50-ih letih je namreč gostota magnega polja padla kar za dvanajstino, kar ni malo. Poleg tega se površina, ki jo zajema anomalija širi s hitrostjo okoli 20 km na leto v zahodni smeri, pred petimi leti pa se je začel oblikovati še drugi center območja.

Znanstveniki menijo, da na območje vpliva dogajanje v Zemljini notranjosti, odkoder izvira planetovo magnetno polje. Natančneje, izvor anomalije naj bi bil približno 2.900 kilometrov pod površjem, kjer premikanje stopljenih kovin ustvarjajo magnetne sile in s tem magnetno polje.

Bermudski trikotnik še zmeraj buri duhove, čeprav pravzaprav ni zaznati nobenih anomalij.

Motnje, ki jih šibko magnetno polje povzroča na računalnikih in instrumentih ladij, pa tudi satelitov, so podobne motnjam, o katerih poročajo mnogi iz t.i. Bermudskega trikotnika, "slavnega" območja med Florido in otočjem Bermuda v severnem Atlantiku, kjer naj bi "brez očitnega vzroka" izginilo že na stotine ladij in letal.

Skozi območje enkrat na mesec leti tudi Mednarodna vesoljska postaja (ISS) in po preletu mora posadka vedno na novo resetirati kup inštrumentov.

Nekateri znanstveniki tudi menijo, da naj bi anomalija bila znak, da se Zemlja približuje obdobju, ko se njena magnetna pola zamenjata.

Gre sicer za običajen dogodek v Zemljini zgodovini, ki se ponavlja v poprečju vsakih 250.000 let. Zdaj sicer zamenjava precej kasni, saj se ni zgodila že okoli 780.000 let, kar je več kot trikratnik poprečja in trenutno nič ne kaže, da bo do nje prišlo kmalu.

Profimedia
Ponazoritev učinkovanja magnetnega polja