Zanimivosti

Okus po Španiji

kl
5. 8. 2020, 12.00
Posodobljeno: 5. 8. 2020, 15.16
Deli članek:

Ker letos zelo verjetno ne boste mogli uživati poletja na vročem Iberskem polotoku, čeprav ste to načrtovali, pa si lahko vonje in okuse od tam pripravite doma.

splet
paella

Dve najbolj znani jedi, ki jih je svetovni kulinariki prispevala Španija, sta zagotovo paella in gazpacho. Prva je jed z rižem, druga pa hladna juha.

Paella

je jed, ki prihaja iz španske pokrajine Valencie. Tam jo poznajo že stoletja, bila pa je prvotno jed preprostih ljudi. Ime je dobila po stari francoski besedi za ponev, "paelle", ker jo tradicionalno pripravljajo v tej posodi. V Španiji za pripravo paelle uporabljajo posebno ponev, vendar bo za nas tudi navadna čisto dobra.

Paella je jed, v katero damo vse, kar smo "postrgali iz hladilnika", danes pa jo običajno pripravljajo z zelenjavo ter piščančjim mesom in morskimi sadeži. Posebej pomembno je, da pri pripravi paelle uporabimo žafran, ki jedi da značilno rumeno barvo.

Za paello potrebujemo

250 g riža (kratkozrnatega ali arborio)

1 srednje veliko, drobno sesekljano čebulo

3 stroke drobno sesekljanega česna

0.25 čajne žličke žafranovih nitk, ki jih namočimo v vodo

1 manjšo rdečo papriko, ki ji odstranimo pecelj in semena ter narežemo na manjše kose

75 g zmrznjenega ali konzerviranega graha

500 g na manjše kose (za grižljaj velike) narezanih piščančjih prsi ali izkoščičenih beder (ali mešanice obojega)

250 g morskih sadežev ali školjk (ponavadi klapavic - lahko tudi celih)

3 jušne žlice olivnega olja

0.75 l piščančje jušne osnove ali tolikšno količino piščančje juhe iz ene kocke

1 pest drobno sesekljanega peteršilja (nekaj si ga pustimo za okrasitev)

3 rezine limone

Del piščančjega mesa lahko nadomestimo tudi s koščki choriza (španske salame) ali domače salame ali pršuta.

Na olju najprej približno 5 minut pražimo piščančje meso, potem pa dodamo čebulo in pražimo tako dolgo da se ta zmehča in postekleni. Dodamo še česen in žafran (skupaj z vodo, v kateri se je namakal) in pustimo, da vse skupaj vre približno minuto. Dodamo še papriko in grah, ter kuhamo še dve minuti ter občasno premešamo.

Dodamo riž in kuhamo tako dolgo, da tekočina povre, nakar zalijemo z vročo piščančjo juho. Zmanjšamo ogenj in pustimo vreti okoli 10 minut. Občasno premešamo. Vmes dodamo sol in poper po potrebi.

Ko je tekočina že skoraj povrela, dodamo morske sadeže ali školjke in kuhamo, dokler riž popolnoma ne vpije vode. Takrat posodo odstavimo, v jed pa vmešamo sesekljani peteršilj in pustimo pokrito stati še 5 minut. (POZOR! Če v paello damo cele školjke, jih moramo dodati zaprte. Pojemo pa lahko le tiste, ki se med kuhanjem odprejo.)

Paello serviramo na krožnike in jo posujemo s preostankom peteršilja. Na vsak krožnik dodamo rezino limone, ki so jo lahko jedec izstisne na paello.

Poleg naštete zelenjave lahko v paello vmešamo tudi artičoke in/ali fižol v zrnju ali strokih. To zelenjavo dodamo hkrati s papriko in grahom. Tudi paradižnik lahko uporabimo, vendar bo ta paelli odvzel barvo.

splet
gazpacho

Gazpacho

je španska hladna juha iz sveže zmiksane zelenjave. Juha zelo dobro dene predvsem v vročih dneh. Če jo razredčimo pa jo lahko celo pijemo.

Recept za gazpacho je nadvse preprost. Zanj potrebujemo

paradižnik (ali paradižnikovo mezgo oz. pasiran paradižnik ali paradižnik iz konzerve)

papriko (katerekoli barve)

kumare

čebulo

po želji pa tudi stebelno zeleno in/ali česen

olivno olje

sol

poper ali kajenski poper

Uporabimo poljubne količine zelenjave v različnih razmerjih, ki bodo gazpachu dale svoj okus. Zelenjavo samo na grobo narežemo in zmiksamo v mikserju v enakomerno gosto zmes, ki ji dodajamo vodo po želji, dokler ne dobimo želene gostote.

Solimo in popramo po okusu in zmes za nekaj časa postavimo v hladilnik. Pred serviranjem samo premešamo, da bo zmes enakomerna. Postrežemo in pojemo hladno.

Okrasimo lahko s svežo drobno narezano zelenjavo, ki jo pred pripravo damo na stran.