Kumare so lahke in okusne, vsebujejo obilje mineralov in vitaminov, zaradi oblike in zaščitne lupine se dobro obnesejo na potovanjih in kampiranjih.
- Kumare so pravzaprav zelena voda z dodatki, saj voda predstavlja kar do 97 odstotkov njihove teže.
- Vsebujejo veliko bazičnih rudnin, predvsem kalija ter nekoliko manj magnezija in kalcija.
- Z njimi boste pojedli ali popili tudi neobičajno veliko protirakavega mikrominerala selena, in sicer kar do 60 mikrogramov na 100 gramov. Če so bila seveda tla, na katerih so rasle, dobro preskrbljena z njim.
- Po vsebnosti vitaminov ne izstopajo. Največ jih je v lupini, zato jih raje ne lupite. Med številnimi drugimi vitamini vsebujejo tudi malo vitamina E.
- V lupini so tudi nekateri rastlinski fitosteroli (hormoni), ki znižujejo holesterol.
- Silicij, ki ga je v primerjavi z drugo zelenjavo v kumarah razmeroma veliko, spodbuja čistilna dogajanja v telesu.
Zdravilne lastnosti
- V telesu učinkujejo izrazito bazično, zato so odlična hrana za dosego primernega kislinsko-bazičnega ravnovesja, o katerem danes tako veliko govorimo.
- Odplavljajo presežke sečne kisline, kar pripomore k izboljšanju simptomov revme in artritisa.
- Pospešujejo izločanje vode, čistijo sečne in prebavne poti ter dobro vplivajo na preobremenjena jetra in žolčnik.
- Pospešujejo prebavo in vas zaradi velikih vsebnosti selena varujejo pred rakom.
- Z rednim uživanjem lahko ob spremembi prehranskih navad z njihovo pomočjo odpravite celo ledvične ali žolčne kamne.
- Uravnavajo krvni sladkor in s tem zelo razbremenijo delovanje žleze trebušne slinavke. So še posebej primerna hrana za sladkorne bolnike.
Naj bodo bio
- Kumare, ki jih najdete v nekaterih trgovinah, po navadi prihajajo iz intenzivne pridelave in so zaradi daljše obstojnosti povoskane. Zato raje izberite naravno pridelane, ki jih največkrat dobite na tržnicah ali na okoliških kmetijah, kjer se ukvarjajo s pridelavo različnih vrst zelenjave.
- Svežo kumaro boste prepoznali po napeti in gladki lupini enakomerne barve. Pred nakupom pa jo vseeno še malce pretipajte. Dobri in sveži plodovi so na otip enakomerno čvrsti po celotni površini.
- Ko dosežejo primerno velikost (glede na namen), jih morate redno trgati, s čimer boste spodbudili nastajanje novih plodov.
- Na domačem vrtu jih izdatno zalivajte, sicer vas znajo presenetiti z neprijetnim, grenkim okusom.
- V hladilniku lahko sveže kumare brez težav shranite nekaj dni, celo teden in več.
- Če na počitnicah nimate hladilnika, boste njihovo svežino ohranili tako, da jih boste s pecljem navzdol postavili v posodo (vedro) z vodo na dnu.
Priprava in uporaba
- Sveže iztisnjen sok je zakon. Naravni izotonični napitek pomaga tudi v najhujši vročini. Osvežilna, bazična in zaradi velike vsebnosti selena močna protirakava pijača je v poletnih dneh skoraj obvezna! Še okusnejši je v kombinaciji s svežim korenčkovim sokom.
- Temne podočnjake in otekle očesne mešičke lahko skrijete s pomočjo tankih kumaričnih kolobarjev, ki si jih za 10 minut položite na utrujene oči.
- Mlade liste in poganjke lahko pripravite kot zelenjavo ali dodatek k solatam.
- Če je le možno, jih ne kuhajte, saj s tem izgubijo velik del zdravilnih lastnosti. Pripravite jih presne. Odlični so kumaričin sladoled, različne juhe iz surovih kumar in solata.
In še nekaj priročnih nasvetov
Gin tonik z rezino kumare
Gin tonik je pri nas med najpriljubljenejšimi koktajli. Osvežilni alkoholni napitek se pije tudi z rezino sveže kumare. Kumara odlično nevtralizira okus alkohola, a po drugi strani ima koktajl še vedno okus po brinovih jagodah v nasprotju z rezino ostre in kisle limone.
Kumarična maska za obraz
Kumare so močno vlažilo, zato pripomorejo k čisti koži, prav tako zagotavljajo občutek hlajenja, blažijo podočnjake in zabuhlost ter napolnijo celice obraza z vlago. Zato je koža po uporabi mehka in sijoča.
Kumare so lahko tudi odlična rešitev, če vas je opeklo sonce. Z njimi boste ublažili bolečine in poskrbeli za hitrejše celjenje kože.
Tzatziki
Ne smemo pozabiti na tzatziki - slavni grški oz. turški namaz iz kumar in čvrstega jogurta.
Priprava: Kumare drobno narežite, odcedite odvečno vodo, dodajte drobno sesekljan česen po okusu ter preostale začimbe po receptu, ne pozabite na koper, ki je bistvena začimba tzatzikija in dobro zmešajte s čvrstim grškim jogurtom, ki ga dobite tudi pri nas. Postrezite ga na rezinah svežega polnozrnatega kruha ali pa z njim nadevajte pogrete pšenične tortilje.