Profesionalni kuharski mojstri poznajo nešteto drobnih zvijač, ki so se jih priučili tako med učenjem kot seveda v dolgoletni praksi, a jih nič kaj radi ne razkrivajo »navadnim smrtnikom«. Zakaj le, če pa vam lahko okusno kosilo za visoko ceno pripravijo oni.
Tokrat smo za vas zbrali 15 preprostih trikov, s katerimi boste svoje jedi prestavili vsaj za stopnjo višje - vse od čiste goveje juhe do popolnega zrezka in hrustljave skorje domačega kruha.
1. Popoln zrezek
Če želite, da bodo tudi vaši zrezki čudovito rjavo zapečeni, jih nikar ne pecite prehladnih. Ko jih vzamete iz hladilnika, jih najprej pustite stati uro ali dve, da se ogrejejo na sobno temperaturo, nato pa z njih popivnajte odvečno vodo. Šele takrat so zares pripravljeni, da jih spečete.
2. Sočno meso
Kar nekaj časa traja, da meso dovolj spečemo, medtem pa iz njega izgubimo kar nekaj vode. Marsikateri evropski kulinarični šef sočnost mesa ohrani tako, da uporabi slanico. Kako jo pripraviti?
Skupaj zmešajte naslednje sestavine:
· 7 dl vode
· 70 g soli
· 57 g sladkorja
Meso dajte v skledo, prelijte ga z narejeno slanico in postavite v hladilnik. Koliko časa ga pustite v njem, je odvisno od količine in debeline mesa, načeloma za 1 kg mesa velja približno 1 ura, vsekakor pa ne več kot 8 ur ali manj kot pol ure. Preden daste meso v ponev, ga nikar ne pozabite popivnati.
3. Izboljšajte aromo začimb
Da bodo izbrane začimbe (na primer poper ali kumina) dale najboljšo aromo, jih najprej popražite pri srednji temperaturi, ob tem pa jih ves čas mešajte in mečite v zrak. Ko boste zavohali njihovo aromo, jih zmeljite in nato vmešajte v jed.
4. Lahko in zračno testo
Če želite narediti najboljše testo, vzemite večer prej jajca in maslo iz hladilnika ter jih pustite čez noč, da se segrejejo na sobno temperaturo.
5. Riba s fino skorjico
Če bi radi, da ima riba čudovito skorjo, kakršno občudujete na fotografijah, jo najprej na tanko namažite z majonezo in posolite. Uporabite čisto malo začimb, še bolje pa samo sol. Ko je riba pečena, po njej pokapajte limonin sok.
6. Priprava steaka brez olja
Alain Ducasse, eden izmed najslavnejših kuharskih mojstrov na svetu, pripravlja steak na prav poseben način brez dodanega olja. Zrezek postavi na njegov rob, kjer ima maščobo. Tako ga pripravi v lastni maščobi, pri tem pa se na njem ustvari hrustljava skorja.
7. Kremast krompirjev pire
Preden kuhan krompir spremenite v pire, ga morate primerno osušiti. Položite ga v čisto in toplo ponev ter ga pustite, dokler ne izhlapi vsa voda. Ponev naj ne bo prevroča, saj ga ne želite peči. Ko bo krompir suh, ga zmečkajte in pripravite slasten kremast pire.
8. Popolna kremna juha
Preden začnete kuhati zelenjavno kremno juho, na olivnem olju popražite vsako vrsto zelenjave posebej. To bo karameliziralo sladkor v zelenjavi in obogatilo okus. Enako lahko naredite tudi pri kuhanju zelenjavne obare.
9. Najboljše palačinke
Ne glede na recept, po katerem pripravljate palačinke, zmesi vedno dodajte dve žlici kisle smetane. Tako bodo veliko bolj puhaste in slastne.
10. Sladkor ni za sladkanje
Sladkor je lahko prav tako dober za začinjanje kot sol. Hrani dodajte malce sladkorja in svežega paradižnika (lahko pa tudi v tubi).
11. Popolna jajca na oko
Za najboljše jajce na oko potrebujete še troje: ponev z debelim dnom, maslo in nizko temperaturo. Segrejte ponev in dajte vanjo pol žlice masla. Ko se stali, nanj ubijte jajce.
12. Čista juha
Za pravo čisto juho morate piščanca pokritega kuhati pri nizki temperaturi vsaj tri ure. Ne dovolite, da zavre, prav tako ves čas z vrha odstranjujte peno, ki se pojavi. Po uri in pol kuhanja lahko začnete dodajati peteršilj, zeleno, korenje in čebulo.
Če kuhate govejo juho, zelenjavo prej popražite (ne na olju). Ko dobi rahlo rjavo skorjo, jo dodajte juhi, ki bo tako dobila več okusa.
13. Hrustljava krušna skorja
Če kruh pripravljate doma, verjetno veste, da je precej težko ustvariti popolno skorjo - ali je prebleda ali pa premalo debela. Naslednjič dajte poleg kruha v pečico tudi skledo vode in para bo poskrbela za hrustljavo skorjo.
14. Kako pravilno cvreti čebulo
Čebulo je najbolje cvreti pri srednji temperaturi, v ponev pa dajte tako olje kot maslo. Čebulo narežite in jo posolite. Sol bo iz čebule odstranila neprijeten vonj in omogočila lažje pečenje, prav tako pa s karameliziranjem dodala okus.
15. Ne bojte se česna
Če se pri kuhi zaradi premočnega vonja bojite uporabiti česen, potem lahko namesto stroka uporabite česnov sok. S tem se boste izognili neprijetnim vonjavam, a ohranili okus.
Seveda obstaja še kopica podobnih nasvetov in prepričani smo, da jih imate nešteto tudi sami. Priporočljivo je, da si jih zapisujete, saj jih tako ne boste pozabili. Kdo ve, morda jih nekoč ne boste izročili le svojim potomcem, ampak boste napisali knjigo, ki bo čez noč postala prodajna uspešnica. V resnici pa se kajpak vedno vsega naučimo s prakso. Sploh pri kuhanju vaja dela mojstra, prav tako pa je sila pomembno tudi eksperimentiranje.
Pa dober tek.