Kar sline se nam začno cediti, ko pomislimo na najpogostejše recepte z gobami: umešana jajčka z gobami in čebulo, zrezki v omaki z jurčki, ocvrte marele, testenine ali rižota z lisičkami, gobova juha z ajdovimi žganci in tisti kozarec vloženih kostanjevk, ki ga iz shrambe prinesemo pozimi. No, če seveda počakajo tako dolgo in nas ne premamijo že prej. Gob je letos bojda v izobilju, a se med njimi po pričevanjih najde tudi kar nekaj črvivih. Kljub temu obstaja velika verjetnost, da jih boste gobarji nabrali toliko, da ne boste vedeli, kaj bi z njimi. Prav zato smo v gobarskem društvu Lisička Maribor preverili, za kakšno uporabo so gobe, ki jih najpogosteje prinesemo iz gozda, najprimernejše. Tam so nas povezali z njihovo članico in dolgoletno gobarko Rasto Vrečko. »Rasta je avtorica izjemnih receptov jedi z gobami in je lani v Ljubljani na Svetovnem kongresu industrijske konoplje prejela zlato priznanje za recepte ter pripravo inovativnih jedi iz industrijske konoplje in lisičk, črnih trobent, ledenk ter janeževih livk,« so jo pohvalili.
Preberite tudi: Tako pripravljenih testenin najbrž še niste jedli! Kliknite TUKAJ!
Jurčkov ne boste več želeli jesti drugače
Začeli sva kar z jurčki. »Izjemno so uporabni in okusni v mnogih različicah, vam pa priporočam, da jih poskusite narezati na tanjše trakce in pripraviti na čebuli in oljčnem olju. Malo posolite, če želite, lahko tudi popoprate, potem pa proti koncu praženja dodajte malo gorgonzole. Boste videli, ne boste jih več želeli jesti kakorkoli drugače,« se je nasmihala sogovornica in na dah zdrdrala še nekaj uporabnih nasvetov: »Mnogi vlagajo gobe v kis in jih zamrzujejo. Uporabimo razredčen kis, ki mu dodamo malo sladkorja in različne začimbe. Dodamo lahko šalotko, česen, ingver, timijan, gorčično seme, rožmarin in še kaj. Vložene gobe se navzamejo začimb in kisa. Diabetiki pa lahko gobe v kisu uživajo brez skrbi, ker se sladkorja ne navzamejo.« K gobam lahko vložimo tudi zelenjavo, na primer cvetačo ali korenček.
Lisičk ne zamrzujte
Veliko ljudi gobe suši in iz njih pripravlja prah. Posušene gobe Rasta shrani v steklenih kozarcih, saj se tako odlično obnesejo. Če jih zamrznemo, pa opozarja, da surove marčnice, golobice, dežniki in še mnoge druge po nekaj mesecih zagrenijo. »Surove lisičke v zamrzovalni skrinji izgubijo okus,« je poudarila, zato jih raje uporabite sveže. Nasploh pa velja, da moramo za kakršnokoli nadaljnjo uporabo izbrati le zdrave (mlade), neoporečne gobe. »Upoštevajmo, da so gobe začimba. Treba jih je toplotno obdelati, sušiti, zamrzniti ali vložiti v 24 urah po nabiranju, ker se procesi gnitja sprožijo takoj po utrganju,« je povedala ob koncu pogovora. Za vas pa objavljamo še nekaj izmed mnogih Rastinih izjemno priljubljenih receptov z gobami.
Svaljki s črnimi trobentami
Sestavine:
- 3 žlice posušenih in zmletih črnih trobent
- 500g krompirja
- sol
- 250g pšenične bele moke
- 500g skute
- 2 jajci
- 100g masla
- 120g drobtin
Priprava: Krompir olupimo, operemo in narežemo. Skuhamo v slani vodi, nato ga pretlačimo. Dodamo mu prah črnih trobent, moko, skuto, jajci in maslo ter pregnetemo, da dobimo gladko testo. Oblikujemo svaljke in jih skuhamo v slani vodi. Da se ne sprimejo, dodamo malo maščobe. Kuhane prepražimo na maslu in drobtinah.
Koristno: Suhe gobe so vsestransko uporabne, saj obdržijo večino okusa in arome. Črne trobente so poznane tudi pod imenom »tartufi za reveže«. Zaradi intenzivne in značilne arome (podobne tartufom) so odlična začimba za kremne juhe, omake, rižote … Svaljki, obogateni s črnimi trobentami, so okusna in mikavna jed v zimskih dneh.
Juha iz bukovih ostrigarjev
Sestavine:
- 200g bukovih ostrigarjev
- 1 čebula
- tri pesti čemaža (lahko uporabimo zamrznjenega; če imamo vloženega, ga dodamo na koncu)
- 3 korenčki
- polovica cvetače
- 1 žlica olivnega olja
- 1l zelenjavne osnove
- 1 žlica balzamičnega kisa
- 1 žlica limoninega soka
- sol
- črni poper
- 1 lovorov list
- pol žličke majarona
- pol žličke timijana
Priprava: Gobe, čemaž, čebulo, cvetačo, korenje očistimo in narežemo. V posodi segrejemo olje. Na maščobo stresemo najprej sesekljano čebulo in zatem narezane sestavine. Ko zadišijo, dodamo sol, lovorov list, majaron in čemaž. Prilijemo jušno osnovo (voda, sol, majaron, timijan, lovor … ) in zavremo. Kuhamo 10 minut. Obogatimo z limoninim sokom, po želji dodamo balzamični kis in poper.
Naj vam zadiši juha iz bukovih ostrigarjev, ki so bogati z vitamini, minerali, vlakninami in zdravilnimi učinkovinami.
Koristno: Rasta predlaga, da v juho zakuhamo žličnike, cmoke, vlivance …, in k jedi postrežete ajdov kruh. V ponvi razpustimo maslo in kruhove kocke zlato rumeno opečemo.
Omaka z lisičkami v družbi testenin
Sestavine:
- 40 dag lisičk
- 1 velika jedilna buča
- 2 stroka česna
- vejica pehtrana
- 1 žlica maščobe
- 2dl jušne osnove
- 4 žlice kefirja
- mleta sladka paprika
- sol
- črni poper
- 250g testenin
Priprava: Na maščobi (maslo, olje ipd.) popražimo čebulo, lisičke, polovico bučk in strt česen. Pražimo pet minut. Začinimo s soljo, poprom in sladko papriko. Prilijemo jušno osnovo in dušimo 1 minuto. Ko odstavimo, vmešamo kefir in nasekljane pehtranove lističe. Testenine skuhamo v vodi s polovico bučk. Ko jih odcedimo, jih zmešamo z omako. Okrasimo in ponudimo. Tudi brez pehtrana in sladke paprike je jed slastna!
Kostanjevi ptički s kostanjevkami
Sestavine:
- 2 žlici gob kostanjevk (posušene in zmlete v prah; kostanjevke imajo rahel vonj po sadju in se odlično obnesejo v tem receptu)
- 10 kuhanih kostanjev
- 2 žlici kostanjevega medu
- 80g skute
- 2 žlici kisle smetane
- kanček soli
- listnato testo
Priprava: Gobe posušimo in zmeljemo v prah. Zamešamo jih s skuto in kislo smetano. Posolimo in premešamo. Dodamo še narezane skuhane kostanje (lahko naredimo tudi kostanjev pire.) Primešamo še kostanjev med. Maso poljubno zavijemo v listnato testo in pečemo v ogreti pečici 25 minut na 180° C, da se testo zlato rjavo obarva. Serviramo na krožnik in takoj postrežemo. Okusno je tudi hladno! Priporočljivo za predjed ali malico.
Koristno: Med peko listnatega testa se maslo topi in ločuje posamezne plasti testa, hkrati pa voda, ki izhlapeva, povzroči, da se vsaka plast testa za tri- do štirikrat odebeli. Z malo domišljije lahko polnjeno listnato testo oblikujemo v ptičke, kar bo gotovo pritegnilo pozornost.