Starejša nosečnica se po navadi čuti odgovornejšo in se med nosečnostjo bolj pazi. Pogosteje jo je bolj strah, da bo z otrokom kaj narobe, saj je že starost sama v neki meri dejavnik tveganja, in tako ima pogostejše kontrolne preglede pri ginekologu ter številne prenatalne presejalne teste. Zanjo je, enako kot za mlajše ženske, priporočljiv osnovni ginekološki pregled z odvzemom brisa materničnega vratu in s posvetom.
TVEGANJE ZA SPONTANI SPLAV JE VEČJE
Večje je tudi tveganje za kromosomske nepravilnosti, kot je Downov sindrom, a zato lahko nosečnica izbira med presejalnimi testi, kot sta merjenje nuhalne svetline in trojni presejalni test, ki so za nosečnice, ki bodo ob pričakovanem dnevu poroda stare 35 ali več let, brezplačni (plača jih zavarovalnica, pri tem potrebuje nosečnica napotnico izbranega ginekologa), nosečnice po 37. letu pa se lahko odločijo za amniocentezo, ki jo prav tako plača zavarovalnica. Presejalni testi so priporočljivi za vse, a so ženske, mlajše od 35 let, žal za zdaj še samoplačnice. Nadalje je pri 22 tednih nosečnosti priporočljiv ultrazvočni pregled pretokov skozi maternične arterije. Z njim se ugotovi tveganje za povišan krvni tlak ter tveganje, da bo otrok zaostajal v rasti.
ZDRAVNIKI POZORNO SPREMLJAJO NOSEČNOST
Starejše nosečnice imajo nekoliko pogosteje zdravstvene težave, ki se nosečnosti sicer ne tičejo, lahko pa nanjo slabo vplivajo. Pomembno je, da ženska o njih spregovori pred zanositvijo ali čim prej v nosečnosti. S pozno nosečnostjo so povezani povišan krvni tlak, nosečniška sladkorna bolezen, krčne žile, krvni strdki, tudi nekoliko težji porodi in nekoliko manjša porodna teža otrok ter večplodna nosečnost. Vse to se pri starejših nosečnicah sicer pogosteje pojavlja, a so ravno zaradi tega ženske med nosečnostjo natančneje spremljane!