Zanimivosti

Vlaganje - vsaj vemo, kaj jemo!

Sonja Grizila, Zarja
13. 9. 2018, 16.01
Deli članek:

Čeprav je z vlaganjem veliko packarije, vsaj vemo, kaj jemo. Izbirajmo sezonsko zelenjavo, ki je najcenejša.

Shutterstock
Pravilno pripravljena ozimnica nas bo tudi v zimskih dneh oskrbela z zadostno količino vitaminov.

Domači ajvar

Potrebujemo 4 kg paprik kozji rog, 2 kg jajčevcev, liter olja in sol.

Očiščene paprike in olupljene jajčevce zmeljemo, damo v dovolj veliko posodo, prilijemo olje, solimo po okusu in počasi kuhamo 3–4 ure, dokler olje ne splava na vrh. Seveda pogostokrat pomešamo. Delu ajvarja lahko primešamo gorčico (v razmerju 1 : 10), delu pa nariban hren v enakem razmerju. Vroče spravimo v vroče kozarce, zapremo in pokrijemo z odejo, da se počasi ohladi.

Jajčevci v olju

Potrebujemo sveže, čvrste jajčevce, kis, oljčno olje in začimbe.

Jajčevce olupimo in jih po dolgem razrežemo na tanke rezine. Mladi, sveži jajčevci ne grenijo, zato ni treba nobenih dodatnih postopkov. Iz kisa in vode pripravimo mešanico, kislo po okusu in jo primerno solimo. Po porcijah nato v vrelo tekočino polagamo jajčevce in jih poberemo na cedilo takoj, ko kis znova zavre. Pustimo, da se jajčevci ohladijo in temeljito odcedijo, medtem pa sesekljamo česen in z majaronovih vejic osmukamo liste. Obojega seveda uporabimo po okusu, ni pa treba biti preveč varčen.

V kozarce nalagamo rezine jajčevcev, vsako drugo plast potresemo s česnom in majaronom, vmes prilivamo olje, ki mora stati tudi na vrhu jajčevcev. Pustimo čez noč, da se jajčevci prepojijo in dolijemo olje, če ga je premalo. Shranimo v temno in hladno shrambo.

Vložen česen

Potrebujemo 2 kg česna z velikimi stroki, pol litra kisa za vlaganje, liter suhega belega vina in začimbe.

Česen olupimo. V lonec damo kis, vino in sol ter toliko vode, da bo tekočina primerno kisla. Zavremo, damo v tekočino zajemalko česna, prevremo in damo na cedilo. Ohlajen česen stresemo v kozarčke in prilijemo ohlajen kis. Ponudimo k narezkom ali grobo zrežemo v mešane solate. Po vloženem česnu ne bomo zaudarjali (ali vsaj manj), ohrani veliko antiseptičnih lastnosti in nas varuje pred prehladi, zato si ga pripravimo, saj ga je lažje jesti kot surovega!

Srbska solata

Potrebujemo glavo zelja, 2 kg kumar, 2 kg rdečih paprik, 1 kg korenčka, 1,5 kg čebule, 1,5 kg zelenega paradižnika, 2 litra kisa, olje in začimbe.

Zelje in paprike zrežemo na rezance, korenček in kumare grobo naribamo, čebulo zrežemo na tanke lističe, enako zrežemo paradižnik. Vse skupaj stresemo v veliko skledo, dobro premešamo ter pustimo tri ure stati. Vodo, ki se nateče, odlijemo.

V loncu zavremo liter kisa in dva litra vode, solimo in prilijemo tri decilitre belega olja. Ko kis zavre, damo v tekočino dve zajemalki zelenjave, počakamo, da kis znova zavre, nato poberemo s penavko in damo v skledo. Hladno solato damo v kozarce, vendar zelenjave ne tlačimo. Zavremo preostali kis in dva litra vode ter rahlo solimo in s to tekočino, ko je hladna, zalijemo solato. Kozarce steriliziramo v pečici, da bo solata obstojna.