Zanimivosti

Zelenjava, ki se je zlepa ne naveličamo

Katja Kmet, Zarja
7. 8. 2017, 09.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Mladi fižolovi stroki so prava poslastica, pa naj jih pripravimo v solati, juhi, s testeninami, z jajčno omleto ali še kako drugače.

Včasih jih ponudimo za prilogo k mesnim jedem, ker so izdatni, pa pogosto zaležejo tudi za samostojen obrok. Okus stročjega fižola poudarimo s šetrajem, peteršiljem ali baziliko, lepo se ujema tudi s paradižnikom in mladim česnom. Naužijmo se ga, saj stroki vse prehitro postanejo nitkasti in napovejo skorajšnji čas svežega luščenega fižola v zrnju.

Špageti s stročjim fižolom

Sestavine: 400 g špagetov (ali rezancev) * 250 g očiščenega stročjega fižola * 1 žlica olivnega olja * 1 šopek mlade čebule * 2 že pečena piščančja fileja * od 5 do 8 žlic omake pesto * od 3 do 5 žlic kisle smetane * nariban parmezan.

V osoljenem kropu napol skuhamo stročji fižol (čas kuhanja je odvisen od tega, kako mladi so stroki). Posebej pristavimo kozico osoljene vode, ko zavre, damo vanjo kuhati špagete. Zadnjih šest minut, preden so kuhani, jim dodamo še odcejen stročji fižol, da se skuha do konca. Špagete in fižol odcedimo, nekaj vode od kuhanja pa prihranimo, da z njo pozneje zalijemo jed in jo naredimo sočnejšo. V veliki ponvi segrejemo olje in počasi pražimo drobno sesekljano mlado čebulo, da se zmehča (do dve minuti). Nato damo k čebuli že spečen in na koščke narezan piščančji file. Pregrejemo. Primešamo omako pesto in smetano. V ponev stresemo odcejene špagete in stročji fižol. Premešamo in po potrebi zalijemo z malo vode od kuhanja špagetov. Začinimo po okusu in potresemo s parmezanom. Postrežemo, nekaj naribanega parmezana pa postavimo na mizo, da si jed vsak izboljša še po okusu.

Nasvet: Namesto kupljenega pečenega piščančjega mesa lahko špagetom primešamo tudi na kockice narezano kuhano šunko.

Zelenjavna mineštra s stročjim fižolom

Sestavine: 1 čebula * 1 strok česna * 1 korenček * 1 steblo zelene * 2 žlici olivnega olja * 70 g na kockice narezane pancete * 1 lovorov list * 1,5 litra zelenjavne ali piščančje juhe (ali jušne osnove ) * 100 g majhnih testenin * 300 g mešanice stročjega fižola in luščenega mladega fižola * 100 g naribanega mladega zelja * 4 žlice omake pesto * olivna čabata ali svež kruh s hrustljavo skorjo.

Drobno sesekljamo čebulo, česen, korenček in zelenino steblo. Vse skupaj damo na olje in med mešanjem počasi pražimo v široki kozici, da se čebula zmehča, ne sme pa porjaveti. V manjši ponvi pražimo na kockice narezano panceto, da izpusti maščobo in zlato porjavi, ne sme pa se zapeči. Odcedimo odvečno maščobo, panceto pa stresemo v kozico k prepraženi čebuli in zelenjavi. Premešamo, dodamo lovorov list in izdatno začinimo. Zalijemo z juho, počakamo, da zavre, nato pa stresemo v kozico še testenine in jih kuhamo pet minut. Stročji fižol očistimo in narežemo stroke na koščke. Skupaj z izluščenim svežim fižolom damo v juho in kuhamo pet minut. Dodamo naribano zelje in kuhamo še dve minuti. Ko je zelenjava kuhana, juho po okusu še začinimo. Primešamo ji omako pesto in postrežemo s svežim kruhom.

Nasvet: Namesto mladega zelja lahko zakuhamo v juho tudi na rezance narezane špinačne liste.

Praženi stročji fižol s paradižnikom

Sestavine: 500 g stročjega fižola * 2 žlici olivnega olja * 2 stroka česna * od 2 do 3 vejice češnjevih paradižnikov.

Stročji fižol obrežemo in skuhamo v osoljenem kropu. Pazimo, da ostane še nekoliko čvrst in se ne razkuha. Čas kuhanja je odvisen od tega, kako mlad je fižol. Kuhan fižol odcedimo na cedilu, prelijemo z mrzlo vodo in pustimo, da se odteče. V ponvi segrejemo olje. Dodamo na tanke rezinice narezana česnova stroka in med mešanjem na hitro popražimo, da česen zadiši in rahlo porumeni. Dodamo odcejeni fižol in premešamo, pokrijemo ponev in pustimo, da se fižol pregreje. V drugi ponvi z rebrastim dnom medtem pečemo paradižnike, da se zmehčajo in rahlo porjavijo. (Še boljši so paradižniki, pečeni na žaru.) Pražen fižol stresemo v skledo ali na pladenj, obložimo ga s popečenimi paradižniki in po okusu solimo z grobo morsko soljo. Postrežemo za prilogo k pečenemu ribjemu fileju ali k na žaru pečenim piščančjim filejem.

Nasvet: Na tanko narezani česen lahko namesto na olju popečemo tudi na žlici masla. Dodamo na polovico prerezane paradižnike in vse skupaj počasi pražimo pet minut. Potresemo z narezanimi listi bazilike, dodamo kuhan odcejen stročji fižol in počakamo, da se vse skupaj pregreje. Po želji lahko v jed zamešamo tudi na kockice narezano panceto, ki jo opečemo v drugi ponvi, ko izpusti maščobo, pa jo poberemo in dodamo fižolu.

Poletna omleta s stročjim fižolom

Sestavine: 150 g stročjega fižola * 100 g češnjevih paradižnikov * 75 g sira feta * 4 jajca * 4 žlice sladke smetane * poper * sol * 2 žlici maščobe (pol olja, pol masla) * narezan drobnjak * grobo mlet poper.

Fižol očistimo, obrežemo in skuhamo v osoljenem kropu. Ko je kuhan, ga odcedimo, prelijemo z mrzlo vodo in pustimo, da se dobro odteče na cedilu. Paradižnike narežemo na polovico, feto nadrobimo. V skledi razžvrkljamo jajca, smetano, sol in poper, v teflonski ponvi segrejemo eno žlico maščobe. Na maščobo zlijemo polovico jajčne zmesi in pečemo omleto dve minuti, nato jo obložimo s polovico paradižnikov, fižola in fete. Ponev pokrijemo in pečemo omleto na zmernem ognju še pet minut. Ko je pečena, jo shranimo na toplem (pokrito na krožniku v nekoliko ogreti pečici). Enako spečemo še drugo omleto. Potresemo z drobnjakom in grobo mletim poprom. Ponudimo s solato.

Popečeni njoki s fižolom in paradižniki

Sestavine: 1 strok česna * 100 g očiščenih špinačnih listov * sol * poper * 1 žlica olivnega olja * 100 g stročjega fižola * 1 zavitek krompirjevih njokov (400 g, kupljen izdelek) * 200 g paradižnikove omake z baziliko (kupljen izdelek) * 1 paradižnik * 1 žlica naribanega parmezana * 1 žlica bučnih semen.

Česnov strok olupimo in drobno sesekljamo. Špinačne liste operemo, odcedimo in grobo zrežemo, zmešamo jih z oljem, s česnom, soljo in poprom. Špinačo damo na dno modela za narastke. Pečico ogrejemo na 200 stopinj. Fižolove stroke obrežemo na konceh, narežemo jih na kratke koščke in kuhamo v osoljenem kropu približno sedem minut. V zadnjih dveh minutah jim dodamo tudi njoke in skuhamo vse skupaj do konca. Odcedimo in zmešamo s paradižnikovo omako. Na posteljico iz špinače naložimo njoke in fižol. Paradižnik narežemo na rezine in naložimo na njoke. Potresemo z naribanim sirom in bučnimi semeni. Postavimo v vročo pečico in pečemo 15 minut.

Stročji fižol z mocarelo in s paradižnikom

Sestavine: 200 g stročjega fižola * sol * 2 žlici bučnih semen * 1 šalotka * 2 žlici belega vinskega kisa * pol žličke sladkorja * poper * 3 žlice olja (bučnega) * 125 g bivolje mocarele * 2 vejici bazilike * 1 žlička naribane limonine lupinice (bio) * 4 paradižniki.

Stročji fižol očistimo, stroke prerežemo in skuhamo v osoljenem kropu. Odcedimo jih, prelijemo z mrzlo vodo in damo na cedilo, da se dobro odtečejo. V teflonski ponvi brez maščobe prepražimo bučna semena. Šalotko drobno sesekljamo in zmešamo s kisom, z eno žlico vode, s sladkorjem, soljo in poprom. Primešamo olje. Mocarelo narežemo na kockice. Baziliki osmukamo liste. Paradižnike narežemo na rezine ali krhlje. Na dva krožnika zložimo fižol, mocarelo in paradižnike. Pokapljamo s solatnim prelivom, potresemo z limonovo lupinico, bučnimi semeni in natrganimi listi bazilike. Ponudimo s kruhom za kosilo ali večerjo.

Nasvet: Če odnesemo sestavine v tesno zaprti škatli, preliv pa v kozarčku z navojnim pokrovom s seboj v službo ali na piknik, lahko hitro pripravimo osvežujoč prigrizek.