Zanimivosti

Prava krebuljica. Krhka in aromatična dišavnica

Zvonka Labernik, Ženska
13. 6. 2017, 09.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

To nežno dišavnico prijetnega, blagega vonja in okusa, žal, v današnji kulinariki vse premalo uporabljamo.

Nekdaj pa je bila zelo cenjena, ne le v kulinariki, ampak tudi v zeliščnem zdravilstvu. Že Stari Rimljani so jo zelo čislali in jo uporabljali za pripravo jedi in zdravilnih pripravkov. S širitvijo Rimskega imperija se je razširila po vsej Evropi in je bila od srednjega veka dalje nepogrešljiva sestavina jedi.

Še dandanes je zelo cenjena v francoski gastronomiji. Je pomembna sestavina klasičnega francoskega zeliščnega šopka (fines herbes), ki vsebuje še pehtran, peteršilj in drobnjak. Listki krebuljice vsebujejo veliko vitamina C.. Od nekdaj je v zeliščnem zdravilstvu veljala kot odlično sredstvo za krepitev delovanja ledvic in jeter, za spodbujanje presnove in pomoč pri razstrupljanju telesa.

Pravo, gojeno krebuljico bomo težko našli v trgovinah ali na tržnici, zato je najbolje, da jo vzgojimo kar sami. Na vrtu ali pa v lončku na okenski polici bo lepo uspevala, saj je zelo nezahtevna rastlina. Z gojenjem bomo imeli ravno toliko malo dela kot npr. s peteršiljem. Krebuljico odlikuje tudi to, da je ena prvih dišavnic, ki poženejo spomladi. Tako nam bo že zelo zgodaj popestrila jedilnik. Njeno divjo, samoniklo sorodnico, gozdno krebuljico, ki je izrazitejšega vonja in okusa, pa lahko naberemo na potepu v naravi. Vendar moramo pri tem biti zelo previdni, saj jo hitro lahko zamenjamo za kako drugo neužitno in celo strupeno rastlino.

Krebuljica po videzu spominja na peteršilj, le da ima manjše, nežnejše in bolj nazobčane listke. Nekatere vrste imajo bolj nakodrane listke, druge pa bolj ravne. Njen okus spominja na janež, nekoliko pa tudi na pehtran. V kulinariki se uporabljajo tako listki kot tudi cvetovi in semena, vendar so najbolj priljubljeni ravno listki te dišavnice.

Zaradi blagega okusa in arome krebuljice obogati prav vsako jed in še poudari okus drugih dišavnic. Uporabljamo jo podobno kot peteršilj. Najpogosteje jo dodajamo juham, omakam, zelenjavnim jedem, solatam in namazom, čudovito pa se ujema z ribjimi in jajčnimi jedmi ter perutnino. Ker je krhka in nežna pa jo jedem dodajamo šele proti koncu kuhanja oziroma jo vmešamo v že gotove jedi ali solate.

Krebuljica je sicer najboljša sveže nabrana, vendar pa jo lahko tudi shranjujemo. V hladilniku tesno zaprto v posodi lahko hranimo le nekaj dni, saj hitro ovene in izgubi svoj okus in aromo. Tudi posušena izgubi večino svojih lastnosti. Še najbolje se obnese, če listke zamrznemo in jih jedem dodamo tik, preden jih postrežemo.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu