Prvih dvajset metrov pod gladino je precej motna voda, vidljivost je samo okoli treh metrov.
V preteklih dneh je znanstveni del ekipe postavil 16 pasti, parangal in mrežo na različnih globinah Rdečega jezera, kraške jame, napolnjene z vodo, ki se nahaja v bližini Imotskega na Hrvaškem. Cilj je bil, da bi ugotovili, kateri živi organizmi prebivajo v tem jezeru, na kateri globini in koliko jih je.
»Zavihal je rokave«
Cilj je bil, da bi ugotovili, kateri živi organizmi prebivajo v tem jezeru, na kateri globini in koliko jih je v tem jezeru.
Francoski potapljač Frederic Swierczynski je nato prejšnjo soboto »zavihal rokave«, se potopil v jezero in se pognal v globino. Dna se je dotaknil pri 245 metrih. Tako globoko je bilo jezero v tistem času. Potop je sicer začel okoli 11.45, vse skupaj pa je trajalo približno štiri ure. Temperatura na površini jezera je bila v tistem času okoli 15 stopinj Celzija. Prvih dvajset metrov pod gladino je voda precej motna, vidljivost je samo okoli treh metrov. Po dvajsetih metrih je vidljivost precej boljša.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Prvič v zgodovini
Potapljaču je uspelo to, kar ni še nikomur. Prvič v zgodovini se je človek dotaknil dna Rdečega jezera. »Srečen sem, da sem uspešno opravil potop. To je bila zelo zanimiva izkušnja. Zelo je bilo mrzlo, a vidljivost je bila dobra. Pred potopom, zjutraj, je bilo nekaj 'presenečenj', no, vseeno mi je uspelo priti do dna jezera in opraviti nalogo. Na koncu je bilo vse v redu. Počutim se odlično,« je dejal Swierczynski po potopu.
Šaljiva izjava
»To, kar je storil francoski potapljač, so do zdaj lahko storile le pravljične osebe v Imotskih legendah,« so v šali dejali Imočani. Po potopu je nato znanstveni del ekipe odvzel vzorce sedimentov, spužev in vode.