Regina Dugan, vodja laboratorija Building 8, ki je namenjen razvoju strojne opreme, je včeraj na konferenci F8 udeležencem pojasnila, da je cilj projekta ljudem omogočiti, da zgolj z močjo uma napišejo 100 besed na minuto. Razvijajo namreč tehnologijo za optično slikanje, s katerim bi možgane »skenirali« stokrat na minuto in s tem »ujeli« tok misli ter ga pretvorili v besedilo.
Duganova je med govorom predstavila videoposnetek paraliziranega pacienta, ki to že zmore, vendar mu to omogoča senzor, vgrajen neposredno v možgane. Pojasnila je, da želi Facebook to doseči brez uporabe kirurških vsadkov.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Projekt so zagnali pred šestimi meseci, vključuje pa strokovnjake s področja strojnega učenja za prepoznavo in dekodiranje govora in jezika, gradnje sistemov za optično slikanje možganov z napredno prostorsko ločljivostjo ter nevroprotetike naslednje generacije.
Pri Facebook se zavedajo tudi potencialnih bojazni in pomislekov v zvezi z razvojem tovrstne tehnologije. »Ne gre za dekodiranje naključnih misli. Gre za dekodiranje besed, za katere ste se s tem, ko ste jih "poslali" v center za govor v možganih, že odločili, da jih boste delili,« je pojasnila Duganova.
Na svojem profilu na facebooku se je oglasil tudi Mark Zuckerberg, ki pravi, da »naši možgani ustvarijo dovolj podatkov, da bi lahko z njimi vsako sekundo predvajali štiri filme v visoki ločljivosti. Težava je, da lahko s trenutno najboljšim načinom za posredovanje informacij iz možganov, torej govorom, prenesemo približno enako količino podatkov kot modem iz osemdesetih let prejšnjega stoletja.«