Sredi junija naslednje leto bo evropski telekomunikacijski trg enoten. Po letih nižanja cen gostovanja bo ta dodaten strošek ukinjen, kar pomeni, da bodo operaterji po prvih ocenah v povprečju izgubili med pet in šest odstotkov prihodka. Imeli pa bodo možnost preprečiti neljubo »znajdi se« naročniško razmerje, ko bi na primer uporabnik postal naročnik cenenega operaterja v tujini, nato pa njegove cene in ugodnosti koristil doma, čeprav bi bil dejansko ves čas gostujoči!
Zaradi različnih cen mobilnih storitvev v državah članicah operaterje najbolj skrbi, da bi naročniki migrirali na cenene pakete tujih operaterjev.
Omejitve bodo časovne
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Čeravno so operaterji zahtevali krajše čase, bo lahko uporabnik v kosu gostoval v tujem omrežju do 30 dni oziroma 90 dni v celem letu, v to skupno kvoto pa se ne štejejo dnevni »izleti« v tujino. Da ne bi bili oškodovani ljudje, ki se dnevno vozijo na delo v tujino, vendar bo to veljalo le, če bodo vsak dan poleg tujega omrežja priključeni tudi v domačega.
Kazni za nepoštene uporabnike
Razumljivo povedano, konec plačevanja gostovanja pomeni, da bo uporabnik v tujini imel na voljo vse količine svojega paketa oziroma cene, ki veljajo v domačem omrežju. Je pa še ena omejitev za preprečevanje morebitnih zlorab. Poraba v tujini pri paketih z neomejeno porabo mora biti znotraj količin, ki jih uporabniki v povprečju porabijo doma. Če bo operater zaznal zlorabo, bo moral uporabnika najprej opozoriti, nato pa ga bo lahko kaznoval. S pribitki do štiri cente na minuto pogovora, največ en cent na SMS in 0,85 centa na megabajt prenesenih podatkov.