Primerjava cen

Šotor, mobilna hišica, apartma ali hotel?

Lara Jelen
13. 8. 2016, 08.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Poletje se preveša v drugo polovico in tisti, ki jim je še ostalo kaj dopusta in denarja, morda razmišljate o oddihu ob morju. Preverili smo, kakšne so razlike v ceni, če se odpravimo v šotor, mobilno hišico, apartma ali hotel.

Arhiv Svet24
Primerjali smo cene različnih nastanitev v okolici Poreča.

Tako na hitro bi lahko logično sklepali, da so hoteli najdražji, kampiranje v šotorih pa je najcenejše. Vendar nas je zanimalo, kakšne so dejanske razlike v ceni, če se za tri dni (dve nočitvi) odpravimo v eno ali v drugo nastanitev. 

Kamorkoli že se bi želeli odpraviti na dopust in v katerokoli nastanitev, boste najboljšo ceno dobili direktno od ponudnika.

Ker se seveda tudi cene znotraj enake vrste nastanitve lahko zelo razlikujejo, odvisne pa so tudi od lokacije, bližine morja, termina, ranga storitve oziroma števila zvezdic in še marsičesa, smo si pri svojem raziskovanju določili nekaj osnovnih kriterijev, ki bi vsaj približno omogočili smiselno primerjavo. Vse vrste nastanitev smo poiskali neposredno ob morju v okolici Poreča in bili pri tem pozorni, da so v istem rangu (imajo tri zvezdice) ter so privlačne na pogled. Cene, ki jih navajamo, veljajo za dve osebi za glavno sezono, ki vključuje tudi teden, ki se je ravno začel.

Najcenejše je kampiranje 

Arhiv Svet24
Slovenci na Hrvaškem najraje kampirajo.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Za tridnevno rezervacijo s polpenzionom bi za hotel Laguna Mediteran ob direktni rezervaciji prek njihove spletne strani plačali 352 evrov, na booking.com pa 436 evrov. Če se boste namesto v hotel raje odpravili s šotorom v kamp Puntica, boste privarčevali kar 300 evrov, saj vas bo tridnevno bivanje v šotoru na parceli v glavni sezoni prišlo 50 evrov, k čemur je treba prišteti še stroške hrane, za katero bi bilo v hotelu že poskrbljeno.

Mobilna hišica v kampu Materada stane za dve nočitvi od 480 evrov dalje, je pa res, da lahko v njih bivajo tudi štiri osebe, kar pomeni, da bi ob deljenju stroškov dve osebi skupaj plačali 240 evrov. Ugodnejše so mobilne hišice v kampu Lanterna (tako prvi kot drugi kamp imata štiri zvezdice), kjer tridnevni najem stane od 250 evrov naprej oziroma 125 evrov, če si bomo nastanitev delili še z dvema osebama, ki bosta svoj delež plačali sami. Polidor Camping Park za tridnevno bivanje v mobilnih hišicah računa 420 oziroma 210 evrov, če si znesek razdelimo še z dvema.

Cene mobilnih hišic se torej precej razlikujejo, celo za sto odstotkov. Ravno tako cene apartmajev s tremi zvezdicami. Tu se cene v tem času gibljejo nekje med 180 in 360 evrov.

Počitnice brez posrednikov

Zveza potrošnikov Slovenije:

Če obseg ali kakovost opravljenih storitev, ki ste jih plačali turistični agenciji, bistveno odstopata od obljubljenih, imate pravico do povračila celotnega vplačila.

Kamorkoli že se bi želeli odpraviti na dopust in v katerokoli nastanitev, boste najboljšo ceno (razen v primeru, da najdete ponudbo na spletnih straneh kolektivnih nakupov, kjer lahko odidete na dopust tudi za polovično ceno) dobili direktno od ponudnika. Zato je priporočljivo, da se, če je to le mogoče, povežete z njim. Vedno pa pazite tudi na doplačila, ki so lahko včasih prav nemarno draga.

Kadar dopustujete v nastanitvi, kjer prenočitev ni mogoče plačati z evri, se pozanimajte še, kakšen je njihov menjalni tečaj. Ponekod je bolje, da evre zamenjate v kakšni drugi menjalnici, kjer imajo boljši menjalni tečaj. Ostalo vam bo za kavico, morda celo za kosilo. Tistim, ki celotno organizacijo raje prepustijo agencijam, pa na Zvezi potrošnikov Slovenije medtem svetujejo, naj preverijo, katere storitve so navedene v pogodbi. »Če storitve niso opravljene skladno s pogodbo, lahko zahtevate znižanje cene potovanja. Če obseg ali kakovost opravljenih storitev bistveno odstopata od obljubljenih, imate pravico do povračila celotnega vplačila,« pojasnjujejo.