Z napredkom robotike in njenega večjega angažiranja v vojaških operacijah je debata o samodejnih robotih ubijalcih vse bolj vroča. Pa čeprav še nismo razvili tehnologij za nekakšne »kibermane«, ki so navzoči v nekaj epizodah televizijske nadaljevanke Doktor Who. Sicer pa termin »ubijalski robot« opisuje terminatorje, ki bi lahko na bojiščih prihodnosti uporabili silo proti človeškim nasprotnikom brez izrecnega dovoljenja nadrejenega iz mesa in krvi.
Leteči vojaški droni ne streljajo po svoji vesti
Vojaški roboti niso nikakršno presenečenje in ne uporabljajo jih zgolj največje vojske, temveč tudi manjše, res da manj izpopolnjene in največkrat neoborožene. Najbolj znani so samodejni vojaški letalniki oziroma droni. Najprej so bili leteči izvidniki, ki so sliko bojišča posredovali v štab, kasneje pa so jih opremili tudi z raketami ali bombami. Glede na to, za kaj jih zadnje čase uporabljajo, bi jih lahko tudi opisali kot leteče ubijalce izpostavljenih svetovnih teroristov. A ti vendarle delujejo predvidljivo. S tipali na krovu identificirajo potencialno tarčo, samodejno se zadržijo v dosegu orožja, a na gumb za izstrelitev orožja pritisne operater v nadzorni sobi. Robot te možnosti nima. Še sreča!
Vojaški poveljniki zahtevajo veliko več
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Želijo smrtna avtonomna orožja, ki so strokovno označena s kratico LAW (Lethal Autonomous Weapons). Čeprav podobna na prvi pogled, je razlika drastična in se skriva v »glavi« robota. Programirani bi bili, da se samodejno spopadejo z vsem, kar bi identificirali kot zakonito tarčo in bi bilo znotraj prej določenih meja bojišča. Ne da bi robota od daleč nadziral operater in popolnoma po svoji pameti. Vojaku iz žic in mehanskimi sklopi ne bo treba pridobiti dovoljenja za uporabo orožja. Streljal bo lahko po mili volji. Morda ne ravno čisto tako, a dokaj blizu tej definiciji.
Kontroverzno in potencialno nevarno
Kljub pomislekom strokovnjakov, predvsem pa humanistov, poteka razvoj vojaških robotov v tej smeri. Tehnologija sicer še ni razvita, še posebej ne umetna inteligenca, ki bo robotu omogočila samodejno delovanje v bojnih razmerah. Ni pa nedosegljiva. Zaradi tega je ob ideji vse več nasprotovanja, skupine strokovnjakov celo zahtevajo, da bi bili pametni vojaški roboti prepovedani, kot so prepovedani nekatera orožja. In to še preden bi kakšnega izdelali.
Na drugi strani pa so tudi argumenti, zakaj bi jih morali razviti. Manj žrtev med vojaki iz mesa in krvi ter hitrejši odziv na krizne situacije. Ker ima vojska v večini držav velik vpliv, je nekaj gotovo. Zagotovo bodo zgradili robote ubijalce in preverili, kako se obnesejo na bojišču. Takrat pa lahko pričakujemo novo oboroževalno tekmo, saj bodo vojske, ki robotov ne bodo imele, v zelo podrejenem položaju.